ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.56
Hodnoceno: 125x Prosím, ohodnoť práci

Archimedes ze Syrakus

- řecký matematik, fyzik, mechanik a vynálezce

Archimédes se pravděpodobně narodil roku 287 před naším letopočtem. Jeho otec byl astronom Fidius. Většinu svého života prožil v sicilských Syrakusách. Žil v období rozkvětu řecké kultury a vzdělanosti. U otce získal základy vzdělání. Studoval v egyptské Alexandrii matematiku, zejména geometrii. Geometrie byla celý život jeho vášní a na své znalosti byl velmi hrdý. Archimédův největší vědecký přínos byl ve fyzice a mechanice – například zvedání těžkých břemen pomocí páky kladkostroje. Za svého života napsal řadu knih. Archimedova díla se v originálech nezachovala. Nejstarší dostupné jsou jen přepisy a překlady (především arabské). Archimedova sláva dosáhla vrcholu během druhé punské války při dobývání Syrakus, kdy jeho důmyslné vynálezy pomohly Syrakusám vzdorovat útokům Římanů. Nakonec Římané zvítězili, a přestože římský generál nařídil ušetřit život Archimeda, slavný učenec zahynul mečem jednoho z dobyvatelů v roce 212 před naším letopočtem.
Na Archimédův hrob byla položena deska s rytinou koule ve válci. To byl objev, kterého si nejvíce cenil. Díky jeho mnoha objevům a vynálezům můžeme Archimeda označit za prvního vědeckého inženýra v historii. Jako první důsledně spojil matematiku s fyzikou a teorii s pokusem.

Archimédův zákon
Na těleso ponořené do kapaliny působí
svisle vzhůru vztlaková síla. Velikost
vztlakové síly F se rovná velikosti
gravitační síly F působící na kapalinu
stejného objemu jako je objem ponořené
části tělesa.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Karlos, 03.06.2005

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Archimedes ze SyrakusMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­