ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.00
Hodnoceno: 1x Prosím, ohodnoť práci

Aloe pravá (Aloe vera)

OSNOVA:

I.a) Všeobecná fakta a popis
II.a) Výskyt a původ
b) Využití
III.a) Význam

Aloe vera, pod českým názvem Aloe pravá, je nejedovatá vytrvalá rostlina z čeledi asfodelovité, která má celoročně hráškově poskvrněné zelené listy ve tvaru trojúhelníků s ostnatými konci. Po rozkrojení je bezbarvý vnitřek listu velice slizký a mokrý - skládá se z více než devadesáti procent vody. Všechny listy vyrůstají ze začátku plodiny a květ roste směrem nahoru, poté se vybarví žlutě nebo červeně, aby nalákal včely toužící po pylu. Aloe může dorůstat jakýchkoli výšek nebo šířek a dá se v podstatě pěstovat všude.

Už ve starém Egyptu (před 6000 lety) se zmiňují o této plodině jako o kosmetickém produktu, který má dopomoci ke zdravé pleti. Aloe se ale dříve používala i v arabských, indických a čínských kulturách a byla rozšířena v medicíně i podrobena četným vědeckým studiím. Tedy už tisíciletí s ní lidé pracují. Vědci se domnívají, že tato rostlina se původně nacházela někde kolem řeky Nilu, Jižního Súdánu a Somálska, ale její původ je dosud nejistý. Dnes se nachází zcela všude, jelikož se dá vypěstovat v libovolných podmínkách, tudíž i u vás doma. Ovšem nejvíce se vyskytuje v tropických zemích a na plantážích, na nichž se pěstuje.

Aloe vera obsahuje vitamíny C, E, B, hořčík, zinek, vápník a mnoho dalších důležitých látek, kvůli čemuž je právě pro lidi velice užitečná. Sama o sobě je rozšířena ve dvou oblastech. Prvně se používá v kosmetickém odvětví v podobě různých krémů, masek na obličej nebo hydratačních gelů na pokožku. Více se ale uplatňuje ve druhém byznysu, a to v lékařském. Tam se nejvíce rozšiřuje jako opalovací krém nebo prostředek na popáleniny, dále se typicky objevuje při přípravě léků nebo jako součást orientálních medicín. Často se potkáme s jejím ušlechtilým příbuzným v zahradnictví - jako pokojová rostlina. Výjimečně se někdy objeví v gastronomii.

Dá se v podstatě využít skoro ve všem. V obchodech se sežene velice jednoduše a neexistuje žádné veliké riziko u pěstování. Se svým vzhledem dokáže i pěkně vyzdobit apartmán. Aloe vera bude určitě využívána v budoucnosti více a více jak v zahradnictví, tak v medicíně.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Aloe pravá (Aloe vera)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)