ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.33
Hodnoceno: 3x Prosím, ohodnoť práci

Život zdánlivě obyčejných lidí

Život. Prchavý sen, ze kterého se všichni stejně jednou probudíme. Změť nejrůznějších pocitů a emocí, nesplněných i splněných přání... Zdá se, že na něm lpíme, že jej nechceme ztratit. Přesto nám mnohdy proteče mezi prsty, protože jsme moc slabí na to, abychom byli schopni prožít jej naplno.

O životu složili různí skladatelé přes tisíce písní, nespočet básníků čerpá inspiraci do svých úchvatných děl právě ze svých životních zkušeností. Řečníci a filozofové po celém světě se dennodenně zabývají strastmi i radostmi pozemského života... A přesto o něm nevíme skoro nic.

Jednou z často diskutovaných otázek týkajících se života je i to, zda může být i život zdánlivě obyčejných lidí něčím výjimečným.
Je správné, aby intelektuál s doktorským titulem ocenil i práci dělníků, kteří postavili univerzitu, na které vystudoval? Je společensky únosné, aby se kupříkladu ředitel významné firmy zamiloval do "obyčejné uklízečky"? Je vhodné, když začnou děti zbohatlíků kamarádit s dětmi ze sociálně slabších rodin?

Co se týče mého názoru na tuto problematiku, nemyslím si, že je to správné (alespoň podle našich společenských norem), ale přinejmenším je to lidské. Ať si kdo chce co chce říká, všichni lidé mají stejný biologický původ. Všichni jsou si tedy rovni. Nejen rovnoprávní, nýbrž i rovni! Je sice hezké, když mají například ženy stejná práva jako muži, ale dokud si jich muži nezačnou vážit, nemají tato práva pro ně samotné zas tak velkou cenu.
Lidi, proberte se! Nežijeme v Indii za doby, kdy byli lidé příslušníky kast! Naše životy mají stejně velkou cenu! I zdánlivě nepotřebný a všemi opovrhovaný člověk si zaslouží úctu už jen proto, jak statečně se umí rvát se životem, se společenskými normami i lidmi, kteří ho neberou do party.

Z vlastní zkušenosti jsem si tedy jista, že každý lidský život si zaslouží přinejmenším úctu a pochopení. Je to něco vzácného, a tudíž není spravedlivé brát ho lidem předčasně, i kdyby byli sebehorší. I když je člověk "malý", dokáže velkolepé věci. A i kdyby před tím, než dosáhne vrcholu, stokrát spadl, může mu být útěchou slavný Napoleonův citát: "Není důležité, jestli prohrajeme. Mnohem důležitější je, že po každém pádu znovu vstaneme."

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Deutsches Wolfchen, 29.05.2018

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Život zdánlivě obyčejných lidíMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­