ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.03
Hodnoceno: 107x Prosím, ohodnoť práci

Život bez elektřiny

V dnešní době vůbec nepřemýšlíme, jaké to asi bylo dřív, když lidé neznali elektřinu. Potřebu elektrické energie pro náš život si uvědomujeme každý den. Elektřina vstoupila do života lidí zhruba před sto lety a dnes si většina z nás vůbec nedokáže představit život bez ní. Ano, je pro nás důležitá a je neodmyslitelná od života lidí. Když si představím život bez elektřiny, byl by to vlastně život bez ničeho. Bez počítačů, mobilů, televize a třeba i bez světla nebo tepla. Ale život bez toho všeho je přece jenom možný. V minulosti lidé elektřinu neznali, a proto jim ani nechyběla. Já sama jsem ráda, že žijeme v době, kdy můžeme využít elektřinu mnoha způsoby. Když přijdu domů, můžu si rozsvítit světlo a nemusím svítit svíčkou nebo petrolejovou lampou. Důležité zprávy bychom se nedozvěděli z Internetu či televize, ale pouze z novin nebo z vyprávění ostatních.
Pro mě samotnou je elektřina nepostradatelná a asi bych nechtěla žít v době, kdy lidé získali teplou vodu pouze tím, že si ji ohřáli na kamnech.
Proč je pro nás v dnešní době elektřina tak nenahraditelná? Možná proto, že nám náš život hodně usnadňuje a zjednodušuje. Lidé stále vymýšlejí přístroje, které by udělaly nějakou práci za ně nebo jim ji nějak ulehčily a většinou se uplatňuje právě elektřina.
Když by nám teď někdo najednou oznámil, že se můžeme s elektřinou definitivně rozloučit, nejsem si úplně jistá, co by následovalo. Určitě by nastala panika. Vždyť životy dnešních lidí jsou mnohdy závislé na elektřině - jejich práce i volný čas. Fyzikové by se snažili co nejrychleji vymyslet nějakou náhradu elektrického proudu s podobnými vlastnostmi, ale myslím si, že by asi nebyli úspěšní. Když se nepodařilo nic podobného dodnes, byl by zázrak, kdyby se to povedlo nějakému vědci za krátkou dobu. Veškerá komunikace s okolním světem by nebyla možná a vlastně bychom se vrátili do situace, která převládala před sto lety. Lidé by se dovídali nové zprávy pouze z tisku. Problémy by nastaly hlavně proto, že jsme si všichni zvykli na život, ve kterém nám elektrické spotřebiče usnadňují práci. Před sto lety bylo každému jedno, že neexistuje něco jako právě elektřina. Bylo to nejspíš proto, že si tenkrát nikdo neuměl představit, co to ta elektřina vůbec je a k čemu všemu se dá využít. Každý byl zvyklý svítit si večer svíčkou a nikdo s tím neměl problém. I když to dnes považujeme za nepraktické, tehdy to byl jeden z nejjednodušších způsobů jak získat světlo. My dnes pouze stiskneme spínač a ani si neuvědomujeme, kolik problémů se s objevením elektriky a vývojem elektrických spotřebičů vyřešilo a usnadnilo.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Život bez elektřinyMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)