ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.04
Hodnoceno: 70x Prosím, ohodnoť práci

Zdraví člověka

- tato slohová práce částečně vychází ze zde publikované úvahy Zdraví = největší životní poklad

OSNOVA:

1. Zdraví všude kolem nás
2. Jak je pro nás zdraví důležité
3. Zdraví v citátech
4. Já a zdraví


Hodně zdraví. Fráze, kterou slýcháme často. Vlastně už odmalička. Již od prvních narozenin nám většina lidí přeje všechno nejlepší, hodně zdraví a štěstí. Uvědomujeme si vlastně, co se pod těmito slovy skrývá nebo to vždy budeme brát jako vžitou frázi, která ke gratulaci patří? Ať chceme, či nechceme, zdraví nám je připomínáno všude. Ať už v časopisech pro ženy nebo v televizích. Podle mě si každý za to, jak vypadá a hlavně jak moc je zdravý, může sám. Spousta z nás - i když je nám připomínáno, jak je to škodlivé - kouří a pije alkohol. Na každé z krabiček cigaret je přitom text, jenž kuřáky nebo začínající kuřáky upozorňuje, jak je kouření nebezpečné. A i když se alkohol nesmí prodávat do 18 let, už čtrnáctiletá děvčata a stejně staří kluci se předhánějí, kdo bude více opilý. Z toho všeho vyplývá lidská blbost a naše neúcta ke svému tělu.

Zamysleme se nad tím, jak je pro nás zdraví, které máme jen jedno, důležité a hlavně jak moc si ho vážíme. Je opravdu zdraví to nejdůležitější, co máme? Nejspíš ano, bez zdraví bychom neměli ani peníze ani štěstí. Zato kdybychom neměli zdraví, tak si prověříme sílu přátelství a lásky. Protože jen ti největší přátelé zůstanou, když člověku je nejhůř a pomohou mu, ač třeba sami nemají čas nebo mají vlastní problémy. Proto můžeme zdraví považovat za největší životní poklad, a to i když ho máme, nebo nemáme. A jak moc si lidé váží svého zdraví? Už jsem se zmiňovala o alkoholicích a kuřácích, ale existuje spoustu jiných příkladů, jak je člověk ke svému zdraví neopatrný. Já bych zmínila rozhodně diety. Každá žena chce být hubená. A my je chápeme. Hlavní, čeho si člověk všimne na protějšku, je jeho vzhled. Ale proč je to tak? Proč si ženy kvůli vyhublé postavě ničí zdraví? Chtějí být jen krásné. Ano, ale podle mě by se to nemělo přehánět. Když mi dieta nepomáhá, poradím se s člověkem, který tomu rozumí a nebudu si ničit vnitřnosti tabletkami a jinými látkami. Spousta dívek a žen to s dietami přehání, až je to dožene k anorexii a nebo bulimii. Tyhle dívky už na své zdraví zapomněly a vůbec je nezajímá, že mají jen jedno.

Co říkáte na citát od Arthura Schopenhauera: "Zdravý ubožák je šťastnější než nemocný král"? I když budu mít všechno: moc, peníze a domov, ale budu vážně nemocný, nebudu šťastný. I když ubožák nebude mít nic, ale to nejcennější - zdraví mu zůstane, bude šťastný. Mít bohatství není všechno. A citát Thomase Carlyle: "Teprve, když zdravý onemocní, uvědomí si, co měl." Ano, spousta lidí, když leží na nemocničním lůžku s vážnou nemocí, začne si uvědomovat, kde všude dělal chyby. Proč se tu ocitl? Proč se ke svému tělu nechoval zodpovědně? Kdyby si člověk vždy před tím, než udělá hloupost, promyslel, co vlastně dělá, spousta z nás by měla svoje zdraví bez poskvrny. Ale to už je v každém z nás a nikdo nás to nemůže naučit.

Jak se chovám já ke svému tělu? Co bych ještě mohla pro své zdraví udělat? Řekla bych, že si svého zdraví vážím. Sice nejsem ani vegetarián, ani člověk snažící se jíst jen zdravé věci, ale nechovám se ke svému tělu tak nezodpovědně jako jiní lidé. Nedržím žádné diety, které mému tělu škodí, nekouřím a alkohol piji jen na přípitek na oslavách. Toho, že nekouřím, si vážím nejvíc. Podle mě je to dobře, že jsem se kamarádkami nenechala strhnout. Nejsem na tom zas tak špatně... I když chytnu nějakou tu chřipku nebo angínu, nikdy jsem ještě neměla vážnější nemoc, jíž bych si zavinila sama. Vážím si svého zdraví, protože mám jen jedno.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Zdenka Suchá, 05.05.2009

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Zdraví člověkaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­