ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.94
Hodnoceno: 205x Prosím, ohodnoť práci

Závislost

Závislost rozdělujeme na špatnou a méně špatnou. Každý člověk je na něčem závislý. V dnešní době se mluví a drogách, alkoholu a cigaretách. Ale tohle není zdaleka vše. Je toho více, celý život jsme na něčem závislí a začíná to už od narození.

Malé děti začínají být závislé na počítačových hrách, které jim pak pletou hlavu, jsou závislé na rodičích, bez nichž by asi nic neudělaly. Postupem času dospívají a začínají objevovat drogy, alkohol, cigarety. Někteří to jenom vyzkouší a řeknou si, že na tom závislí nebudou, že všechno se musí jednou vyzkoušet, ale pak najednou drogu mají každý den a chtějí více a více. Nemají peníze a začnou chodit na automaty a zase jsme u závislosti.

Gamblerství je další špatná závislost. Jdete na automaty s tím, že něco vyhrajete. Hodíte tam pár korun, které pak prohrajete, ale vy si řeknete, že když už jste tam nastrkali tolik, tak už se to musí vyplatit, a proto tam vhodíte další peníze. Cítíte se uspokojení tím, když vyhrajete, ale jakmile prohrajete, jdete shánět další finance, které pak stejně propadnou skrz malý otvor v bedně, jež pěkně bliká a hraje.

A jak se cítíte ráno, když vstanete? Unaveně? Tak si dáte hrnek dobré kávy na probuzení a takhle to děláte každé ráno, a k tomu si dáte ještě oběd, každý den. Tohle už je taky závislost. A co takhle kávičku a cigaretku k tomu? Dvě závislosti, ne moc dobré, ale pro vás je to už automatické, neberete to jako závislost, ale jako každodenní dávku, která je pro vás uklidňující, která vás nakopne do dalšího dne, která je pro vás nezbytná a na níž jste závislí.

Všichni jsme zároveň závislí na čase, jenž nelze vrátit zpět. Na čase, který je neúprosný a nelze zastavit, ani na minutku. K tomu jsme ještě závislí na práci, do které musíme chodit včas. Když máme práci daleko od bydliště, a musíme jezdit dopravními prostředky, jsme závislí na nich. A abychom všechno vůbec stihli, musí nás nejprve vzbudit budík, na němž jsme konec konců rovněž závislí. Každé ráno, ve stejný čas, nám zazvoní ta stejná melodie jako předešlý den. A co takhle kdybyste zašli do pětihvězdičkové restaurace na oběd, donesli by vám polévku a druhé jídlo, čím to sníte? Rukama? Jaké by to bylo, kdyby vám nedonesli lžíci, nůž a vidličku?

Není to zcela závislost, ale jedno je jisté, potřebujeme to a je to každodenní věc, kterou používáme - vzduch. Vzduch, který dýcháme, abychom žili. Je toho moc, co bych tu mohl napsat, ovšem jako příklady závislostí, které máme, si myslím, že to stačí. Závislosti, jež jsou tak banální jako budík, lžíce či oblečení vám už připadnou jako automatická věc ve vašem životě, ale i tak je to pořád jedno a to samé - závislost.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: PanCtirad, 18.12.2008

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
ZávislostMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­