ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.61
Hodnoceno: 33x Prosím, ohodnoť práci

Vývoj přístupu studenta ke studiu

Většina současných studentů a studentek dokončila svoji povinnou devítiletou školní docházku a pokračuje na vybrané střední škole.
Mnozí studují střední školu jen proto, aby nezklamali rodiče nebo aby nemuseli jít pracovat. Doba se ale mění, dříve děti chtěly chodit do školy, ba ony se i těšily. Často se stávalo, že nemohly navštěvovat školu, ale musely místo toho pracovat a pomáhat rodině se uživit. Avšak to nebyl problém bohatších rodin, jejich děti školou obvykle pohrdaly a nechtěly se učit, ale nakonec vystudovaly. Chudé děti jim jen tiše záviděly; když takové dítě mělo štěstí a dostalo se do školy, mělo obrovskou radost. Vážilo si školy, že může do ní chodit a vzdělávat se.
Váží si dnešní studenti toho, že mohou chodit do školy? Na tuto otázku nám každý student odpoví jinak. Někdo říká, že se musí vzdělávat kvůli své budoucnosti. Jiní zas odpovídají, že je učení baví, ale leckdo ani neví, proč do té školy vlastně chodí. Je toto správné, když v minulosti bylo učení velmi cenné a nedostupné?
Jak bude pokračovat chování studentů? Co další generace? Ve chvílích kdy vidím, jak si některá mládež pokuřuje marihuanu za rohem školy místo toho, aby seděla v lavicích, napadá mě otázka: "Co moje děti, budou ještě horší?" Zamysleme se nad naší novou generací, můžeme dospět ke dvěma závěrům. První závěr zní, že se budoucnost bude stále zhoršovat, nová generace žáků už nebude kouřit jejich "Marušku", ale skončí i u něčeho horšího. Můžu se ale mýlit, třeba se to otočí k lepšímu. Museli bychom udělat nová opatření, aby budoucí studenti se vrátili k chování, které je dnes minulostí. Tehdy bylo vše jinak, žáci neznali cigarety ani jointy, měli i přesto radost ze života a nenudili se tak moc jako v dnešní době. Je nudnost žáku ta příčina, jež je dnes dohnala ke kouření?
Prevence by se měly týkat jak školy, tak i rodiny. Zavedla bych ve školství přísnější pravidla, co se týče docházky, aby se zvedla motivace. Řešením může být například zavedení nějakých odměn a ne jen dobrých známek. Jakou motivaci si představují studenti? Představují si odměny ve formě financí, ovšem to je nejspíše nereálné. Někteří jedinci hledají motivaci v dosáhnutí maturity, ve zkoušce dospělosti. Najdou se i tací studenti, kteří myslí na peníze, aby po škole měli co nejlepší plat; i to patří mezi motivace studentů. Takoví studenti se snaží školou projít s odřenýma ušima, opisují, když mají možnosti a pak se diví, že v praxi nic neumí, že jejich plat není takový, o jakém se jim zdálo. Myslím si, že nezáleží na kvantitě, ale na kvalitě!
Veškeré změny se nemohou udělat ve školství, měli by zasahovat i do výchovy. Chování studentů v historii bylo jiné. Školáci měli respekt k učitelům, nedovolili si opisovat. Ti, kteří měli rádi školu, tak se na ni každý den připravovali. Učitelé byli pro ně jako bohové, od kterých dostanou vzácné informace a budou zase ten den o něco chytřejší. Uvědomme si, že tak to v dnešní, ani v budoucí době nejspíš není a nebude. Ale otázka spočívá v tom, proč to tak nemůže být? Proč studenti jsou na některé učitele oškliví? Řekla bych, že je i šikanují, ale proč tomu tak je? Proč tomu nějakým způsobem nezabráníme?

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Vývoj přístupu studenta ke studiuMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)