ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: ---
Hodnoceno: 0x Prosím, ohodnoť práci

Volný jako pták

Již asi pět minut ve své pracovně přemýšlím, jak toto téma uchopit. Napadlo mě hned několik myšlenek, se kterými vás chci právě teď seznámit.

Nejprve ale ještě jedna poznámečka - v pracovně mi visí můj fotoobraz, na kterém je zachycen vzlétající čáp, který se právě odpíchl od hnízda, jež se pne vysoko na starém komíně kulturního domu. Je to jen okamžik, a proto jsem ten obraz pojmenovala Okamžik odvahy.

Ono vzlétnout poprvé je jistě umění odvahy a naděje, že se stane to, co je ptákům vlastní - tedy že roztáhnou křídla, párkrát jimi zamávají a vzduch už udělá své; jedná se v podstatě o jakýsi zvířecí instinkt.
Tuto odvahu ptákům fakt závidím. Kolikrát v životě máme možnost udělat něco dobrého nebo prospěšného a neuděláme to jen kvůli tomu, že nenajdeme dostatek odvahy. Myslím, že mezi takové jedince patřím i já, ale já mám alespoň ten obraz, který mě k odvaze skočit do všeho po hlavě a dotáhnout to do konce opravdu motivuje. Takový by měl viset v každé kanceláři či pracovně, nejen v té mé, ale to již trochu odbočuji.

Když už tedy pták vzlétne, je volný, má svůj prostor a má ho možná více než my lidé na zemi. Na naší malé planetce žije aktuálně přes sedm miliard lidí a většina z nich má vlastní dům, několik aut a další majetek, ať už hmotný nebo duševní. Já má však na mysli spoustu zbytečných věcí, které pomalu ničí tento svět.
Být volný pro mě asi znamená žít bez předsudků a osvobozena od zbytečností, které nás kazí, jako je všechna ta elektronika a přístroje, jež nás dusí a drží při zemi, neboť jsme si na ně natolik navykli, že nám z toho docela nenápadně vznikla regulérní závislost.
Oprostit se od všech věcí a jen tak si letět prostorem, to je to, co nám chybí. Všechny myšlenky a starosti hodit za hlavu a jednou denně se jen tak proletět nad krajinou jako pták, to je to, co my lidé neumíme. Jsme zabedněni v klecích, ve svých domech a domovech, ve svých hlavách a tělech, mnohdy nejen hodiny, ale i celé dny sedíme u televizorů nebo počítačů a nevnímáme ten svět venku, tu krásu přírody, když spí zimním spánkem nebo když se probouzí, aby později v létě a na podzim vydala své plody. Blahoslavení jsou ti, kteří vidí, slyší, naslouchají a vnímají, všichni ti, kteří mají tendenci vzlétnout. Ano, vzlétnout, na nic nemyslet a žít, existovat, jen tak bez čehokoliv, co nás drží při zemi...

Odvažte proto svá závaží, vyleťte ze svých klecí a ochutnejte tu krásu. Plnými doušky polykejte čerstvý vzduch, ale pozor ať nespadnete - aby se vám náhodou nepodařilo přiblížit příliš blízko k slunci jako bájnému Ikarovi. Ten toužil po svobodě a letěl, avšak zapomněl, co mu bylo dáno za radu...

A tak vám i já radím: létejte rádi a tak často, jak jen můžete, odhoďte kabáty nudy a práce bez konce, kabáty plné peněz a majetku, protože jen tehdy budete opravdu volní, a to tak jako jsou volní ptáci.
Přeji to každému z nás...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Frankie12, 09.02.2021

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Volný jako ptákMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­