ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.80
Hodnoceno: 44x Prosím, ohodnoť práci

Voda - proč je důležitá?

Bereme vodu jako samozřejmost, plýtváme jí a ani nepřemýšlíme, co by se mohlo stát, kdyby ta chemická sloučenina z vodíku a kyslíku došla. V ní vznikl život a bez ní by skončil za velmi krátkou dobu.

Je známo, že lidské tělo se z 90 % skládá z vody. Podle průzkumu amerického fyziologa E.F.Adolfa délka života bez vody závisí na teplotě ovzduší a fyzické aktivitě. Následkem dlouhodobého nepřijmu vody nejen člověk, ale i jiný živý tvor - dokonce i rostlina skládající se ze 70 % vody - umírají na dehydrataci. V těžkých případech se vyskytují duševní poruchy a pochopitelné snížení aktivity orgánů a pohyblivosti.

Voda se vypařuje z vodních toků, jezer, oceánů, rostlin a jiných zdrojů díky sluneční energii, dodávající Zemi teplo a světlo. Z kapaliny se mění v páru, pluje v podobě mraku v atmosféře a později se tzv. "protrhne" a vrátí vodu zpátky na zemský povrch ve formě deště.

Existují vodárny, čistírny odpadních vod a další organizace, starající se o neposkvrněnost vody. Ve městech se někdy voda používá jako dekorace, například fontána a městské vodopády. Minerální prameny s různými teplotami disponují léčivými účinky, osvěžují a čistí organismus.

Různé druhy vody se prodávají v obchodech, minerální je z nich nejzdravější. Moderní džusy s obsahem vody a ovocné šťávy by byly zdravé, jestliže by tam nebyly chemické koncentráty. Sice koncentráty škodí zdraví, ale jsou nezbytné, protože jinak by se džus zkazil za pouhých několik dní, a to je plýtvání ovocem. V bytech se ujaly filtry vody, jež zjemňují pachuť, čistí a změkčují vodu z kohoutku. V kancelářích s mnoha pracovníky se filtry používají kvůli šetření peněz, mnohdy je přístroj čistící vodu levnější než neustálé kupování balené vody.

V přímořských státech je voda s mořskými živočichy hlavním způsobem obživy. Ne každé místo má dostatek tak důležité pitné vody, kupříkladu Afrika a její zaostalé rozvojové státy, kde lidé trpí nedostatkem vody. Dnes mají lidé nouzi o pitnou vodu ve více než 40 státech, především v suchých oblastech, které zaujímají 60 % naší Země. Na nemoci způsobené nedostatkem vody zahyne 55 tisíc Afričanů ročně. Zachraňuje je jen pomoc vyspělejších států, zakládajících fondy na podporu chudých afrických národů.

Pitná voda jistě dochází, avšak většina lidstva si neuvědomuje, čím by to mohlo skončit. Zatím je solené vody hojnost, pitné zbývá 10 %, ledovce s pitnou vodou tají kvůli znečištěné ekologii, a proto jí postupně ubývá. Kvůli tomu se používá odsolování vody, kdy se ze solené vody prostřednictvím odstranění většiny soli stává pitná, jenom tohle nám ale nepomůže. Musíme jí taky začít šetřit, neplýtvat vodou při osobní hygieně, nemýt nádobí pod tekoucí vodou, nainstalovat na záchodě spořič vody, kupovat mycí prostředky s ekoznačkou, kupovat jen to, co potřebujeme. Když se nezměníme, tak nás postihnou války, hlad, žízeň a potom smrt. Lidstvo a všechno živé včetně rostlin - celá modrá planeta - doslova vyschne. Z planety Země se stane druhá prázdná Venuše bez vody a života.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: AWhirl, 14.03.2013

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Voda - proč je důležitá?Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­