ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 3.00
Hodnoceno: 15x Prosím, ohodnoť práci

Vánoční shon

Stejně jako každý rok se nám i letos kvapem blíží Vánoce - svátky, které mají symbolizovat mír, klid, lásku a pohodu v obklopení těch nejbližších. Ale když se nad tím zamyslím, je to všechno vůbec možné? Jsou doopravdy Vánoce takové, jaké si představujeme a o jakých čteme v dětských knížkách?

V dnešním moderním světě, který je velice uspěchaný, se Vánoce považují za jakýsi odpočinek od práce i stresu. V dřívějších dobách platily za velice výjimečné a oblíbené svátky. Peklo se cukroví, navštěvovali se přátelé, rozdávaly dárky a během vánočních svátků panovala pohodová a veselá atmosféra.
Dnes si každý druhý člověk cukroví koupí v obchodě, od ostatních lidí se straní, protože si chce alespoň chvíli odpočinout a zjevně preferuje názor, že čím více dárků, tím hezčí Vánoce.

Venku se stmívá, začínají padat první sněhové vločky, prosklené výlohy jsou vyzdobené a ve vánočně naladěných ulicích panuje stres. Obchody praskají ve švech, košíky výrazně přetékají všemi dárky a platební karty u pokladen nemilosrdně chudnou. Všichni se snaží naplnit tajná přání svých dětí a potom to vede k dnes už velice moderní věci - ke zbytečným půjčkám právě na "krásnější Vánoce". Nikdo si však už neuvědomuje, že drahé dárky děti brzo omrzí a zůstanou pouze dluhy, které musí dotyčný splatit se vším všudy.
Bohužel jsem asi pro okolní svět divná, neboť zastávám názor, že úsměv na tváři dokáže vykouzlit každá maličkost a nezáleží na tom, jaká je její hodnota.

Můj názor je takový, že by se všichni měli alespoň o Vánocích zastavit, zpomalit tempo, odhodit stres a napětí, zakopat staré šrámy a najít vzájemné odpuštění, jedině tak bude všechno veselejší.

Já osobně se na Vánoce těším a musím říct, že naše rodina si je užívá plnými doušky a rozhodně nezastává teorii, že jsou to svátky hlavně o dárcích. Už teď vím, že dostanu ten nejlepší dárek na světě - úsměv, pohodu a lásku od mých nejbližších, bez nichž si Vánoce neumím vůbec představit. Jen díky nim se dokážu zastavit, poslouchat různé historky, rozdávat úsměvy a také se zapojit do rodinných zvyků a tradic, mezi které patří krájení jablíček, pouštění lodiček, hledání zlatého prasátka, tajné zdobení stromečku, vyhlížení Ježíška, sledování pohádek, pečení a zdobení cukroví, vaření vánočních nápojů, hledání betlémské hvězdy, procházka vánoční Prahou, návštěva půlnoční mše, poslouchání koled, uschování kapří šupiny nebo zapalování betlémského světýlka.
Bez rodiny a nejbližších to prostě nejde, jako by Vánoce ztratily svoji "hodnotu" nebo dokonce neexistovaly vůbec.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Vánoční shonMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)