ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.85
Hodnoceno: 13x Prosím, ohodnoť práci

Vánoční shon

Stejně jako každý rok se nám i letos kvapem blíží Vánoce - svátky, které mají symbolizovat mír, klid, lásku a pohodu v obklopení těch nejbližších. Ale když se nad tím zamyslím, je to všechno vůbec možné? Jsou doopravdy Vánoce takové, jaké si představujeme a o jakých čteme v dětských knížkách?

V dnešním moderním světě, který je velice uspěchaný, se Vánoce považují za jakýsi odpočinek od práce i stresu. V dřívějších dobách platily za velice výjimečné a oblíbené svátky. Peklo se cukroví, navštěvovali se přátelé, rozdávaly dárky a během vánočních svátků panovala pohodová a veselá atmosféra.
Dnes si každý druhý člověk cukroví koupí v obchodě, od ostatních lidí se straní, protože si chce alespoň chvíli odpočinout a zjevně preferuje názor, že čím více dárků, tím hezčí Vánoce.

Venku se stmívá, začínají padat první sněhové vločky, prosklené výlohy jsou vyzdobené a ve vánočně naladěných ulicích panuje stres. Obchody praskají ve švech, košíky výrazně přetékají všemi dárky a platební karty u pokladen nemilosrdně chudnou. Všichni se snaží naplnit tajná přání svých dětí a potom to vede k dnes už velice moderní věci - ke zbytečným půjčkám právě na "krásnější Vánoce". Nikdo si však už neuvědomuje, že drahé dárky děti brzo omrzí a zůstanou pouze dluhy, které musí dotyčný splatit se vším všudy.
Bohužel jsem asi pro okolní svět divná, neboť zastávám názor, že úsměv na tváři dokáže vykouzlit každá maličkost a nezáleží na tom, jaká je její hodnota.

Můj názor je takový, že by se všichni měli alespoň o Vánocích zastavit, zpomalit tempo, odhodit stres a napětí, zakopat staré šrámy a najít vzájemné odpuštění, jedině tak bude všechno veselejší.

Já osobně se na Vánoce těším a musím říct, že naše rodina si je užívá plnými doušky a rozhodně nezastává teorii, že jsou to svátky hlavně o dárcích. Už teď vím, že dostanu ten nejlepší dárek na světě - úsměv, pohodu a lásku od mých nejbližších, bez nichž si Vánoce neumím vůbec představit. Jen díky nim se dokážu zastavit, poslouchat různé historky, rozdávat úsměvy a také se zapojit do rodinných zvyků a tradic, mezi které patří krájení jablíček, pouštění lodiček, hledání zlatého prasátka, tajné zdobení stromečku, vyhlížení Ježíška, sledování pohádek, pečení a zdobení cukroví, vaření vánočních nápojů, hledání betlémské hvězdy, procházka vánoční Prahou, návštěva půlnoční mše, poslouchání koled, uschování kapří šupiny nebo zapalování betlémského světýlka.
Bez rodiny a nejbližších to prostě nejde, jako by Vánoce ztratily svoji "hodnotu" nebo dokonce neexistovaly vůbec.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Kristýna Nováková, 30.08.2016

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Vánoční shonMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­