ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.20
Hodnoceno: 71x Prosím, ohodnoť práci

Vánoce nejsou o vánočce

24. prosince, tak tohle je nejočekávanější den v roce, ale vlastně proč? Kdybyste se zeptali lidí na ulici, co se jim vybaví, když se řekne 'Vánoce', zřejmě by odpověděli: "Dárky pod stromečkem, zpívání koled, vánoční kapr a trhy." Ale uvědomuje si vůbec ještě někdo v dnešní době, že to má být svátek klidu, pohody a hlavně šťastných chvil v rodinném kruhu. Mají to být dny odpočinku. A ne shonu a rychlého dokupování nezbytných maličkostí, aby právě tento den byl dokonalý.
Dny zmatku, výzdoby v supermarketech se čím dál víc blíží k létu, takže je docela možné, že vánoční výzdobu v obchodních domech potkáme už v srpnu. Současné Vánoce se opravdu dají vylíčit několika málo slovy. Nákupy, úklid, pečení cukroví, přejídání se a následné sedění u vánočního stromečku.
Vše začíná předvánočním úklidem. Rodina musí mnohdy uklidit nepořádek za celý rok. Musí se vyprat záclony, umýt okna, uklidit pokoje, utřít prach, vyluxovat a učinit spoustu dalších "příjemných" věcí. Ale některé maminky si v tomto obzvlášť libují. Nechápu, proč by se nemohla okna umýt až na jaře, kdy bude tepleji a nebude mrznout, záclony by se také mohly vyprat jindy a ne když člověk zrovna neví kudy kam. Obdivuji ty (většinou maminky), kteří takový velký úklid stihnou jen během několika dnů a při tom ještě zvládají nakoupit dárky, upéct cukroví, ozdobit vánoční stromeček a připravit štědrovečerní večeři.
Většina z nás si už nedokáže advent představit bez předvánočního shonu. Někteří lidé, a že jich není málo, podléhají předvánoční nákupní horečce. Běhají od jednoho obchodu k druhému, tlačí se v přeplněných supermarketech a snaží se pro každého svého blízkého získat ten největší dárek, jako by ani nepřemýšleli nad tím, že velikost dárku není o Vánocích rozhodujícím měřítkem. Mnohdy kupují tito nadšenci úplně nepotřebné věci...a bez originálních nápadů se hrnou po všem, co je zrovna v akci.
Ovšem je pravda, že mě do vánoční nálady právě rychle dostane toto nakupování, poslouchání koled, rozsvěcování vánočního stromu, dívání se na pohádky a vánoční ozdoby všude kolem. Ale proč jednou nezažít Vánoce, které znám z vyprávění mé babičky. A to jako svátky, kdy si lidé vzpomenou na své blízké, které mají rádi. Vzájemně se navštěvují, aby s nimi poseděli a popovídali si o předchozím roce.
Děvčata mamince pomáhají v kuchyni a kluci tátovi pomáhají sehnat kapra a stromeček. Společně ze sušeného ovoce a slámy vyrábí ozdoby. Při krásně nazdobeném živém stromečku usedají k štědrovečerní večeři při tichém znění koled. Po večeři se všichni odebírají ke stromečku, kde většinou najdou ručně udělané dárky, jako například vyřezávaného koníka, pletené ponožky, svetry...
Ale tato doba se nikdy nevrátí, a časem z Vánoc budou mít radost jen obchodníci (kteří si nad tímto ziskem mnou ruce) a malé děti, pro které je kouzlo Vánoc pořád stejné, protože rodiče se snaží naladit doma tu správnou vánoční atmosféru.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Adiska, 11.12.2006

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Vánoce nejsou o vánočceMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­