ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.85
Hodnoceno: 338x Prosím, ohodnoť práci

Vánoce a naše rodina

Vánoce v naší rodině jsou velice úzce spjaty s lyžařským pobytem v malebném koutu západních Tater, a to v Roháčích, kam pravidelně jezdíme, já a táta, už deset let.
Každoročně 25. prosince brzy ráno vyrážíme na naši tak oblíbenou a očekávanou cestu. Zanecháváme doma rozhořčenou maminku, která se ještě nesmířila s tím, že její narozeniny, které má naneštěstí právě na druhý svátek Vánoční, musí trávit bez nás, stejně jako Silvestr a Nový rok. My se ovšem nechceme okrást ani o hodinu pobytu na námi tak milovaném místě a nechceme ztratit ani minutu z možnosti zlepšit se v lyžování - proto zanecháváme doma vždy lamentující maminu.
Proto všechny naše Vánoční svátky vypadají úplně jinak než v jiných rodinách. Vlastně slovo "Vánoce" pro nás neznamená sedět doma u televize, cpát se cukrovím a bramborovým salátem, ale právě naopak, pro nás to je čas sportu a stravy ve znamení polévek z pytlíku a konzerv. Z těchto důvodů si naše rodina dělá čím dál tím menší hlavu z předvánočního bláznění. Každým rokem v naší domácnosti ubývá vánočních zvyků a tradic. Proto už u nás nevoní cukroví. Kapra jsem nevraždili nikdy a už jsme se i připojili k ochráncům přírody a držitelům umělých stromků. Jediné co se u nás ještě udržuje je bramborový salát, který ovšem nakonec stejně končí v koši, a starodávný zvyk s hvězdičkou v krásném červeném jablíčku z vlastních zdrojů, přestože se nám už mnohokrát osvědčilo, že křížek nebo hvězdička či dokonce červ následující rok nijak neovlivní, neboť má každý své stinné i světlé stránky.
Někdo by se mohl divit a tvrdit, že to je hloupost takhle si kazit svátky klidu a pohody, stejně jako tvrdila má o rok starší sestřenice, dokud s námi nevyrazila na naší tradiční Vánoční cestu, a teď si už nedokáže představit, tak jako já, Vánoční prázdniny bez lyží a strastiplné cesty přes celou republiku. Občas zaváhám a nevím, jestli není lepší sedět doma v teple v rodinném kruhu uprostřed slavnostně uklizeného a nazdobeného bytu a koukat na pohádky, ale v okamžiku, kdy dorazím do oné horské vesničky a začnu rozeznávat známé vždy se usmívající tváře, všechny pochybnosti mě rázem opustí a já vím, že na přes rok to bude stejné!

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: RL, 25.09.2003

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Vánoce a naše rodinaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­