ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.18
Hodnoceno: 329x Prosím, ohodnoť práci

Úvaha o životě

Autobus. Autobus a v něm plno lidí. Někdo spí, jiný si čte či poslouchá discman. Jen jedna dívka vypadá jinak. Zdá se, že přemýšlí. A o čem asi? Přemýšlí nad minulostí, přítomností a zkouší nahlédnout i do budoucnosti. Není to lehké, někdy se usměje, jindy však přes její tvář přelétne stín nepěkných věcí minulých.
Už od základní školy to neměla lehké. Ostatní děti se jí smáli, nadávali ji do "tlustoprdů" a šprtů. Nikdy nepoznala bezstarostné: "Ahoj, co děláš o víkendu?" Nikdy jí to nikdo neřekl. Popravdě, skoro nikdo se s ní nebavil. Myslela si, že má kamarádku, ale ta ji zradila a začala ji pomlouvat všude, kde to šlo. Ta dívka nechápala proč. "Copak jsem doopravdy tak ošklivá?" říkala si. Ne, ta dívka nyní ví, že to tak není a nikdy nebylo. Byla prostě jiná. Nezajímala se o to, která celebrita s kým chodí. Místo toho raději četla. Poté si ta dívka dala přihlášku na gymnázium a dostala se. Doufala, že se vše změní, a to se jí také vyplnilo. V ten rok poznala nejlepší kamarádku, kamarádku pro kterou by byla ochotna udělat cokoliv. Ale i život ve škole byl lepší. Našla zde kamarády, kteří ji neodstrkovali a bavili se s ní. Zažívala a stále zažívá nejšťastnější roky svého života.
Ptáte se, co bude dál? Bohužel nebo bohudík ani sama dívka to neví. Může jen doufat a uvažovat. Věří, že se dostane na vysokou školu, vystuduje ji a najde si dobrou práci. Avšak nic nemusí být takové, jaké se zdá. Vše se může během jedné hodiny, minuty či sekundy změnit. A proto si myslím, že v životě nestačí jenom přežívat, musíme žít svůj život naplno a užívat si každou jeho vteřinku, jako by byla poslední. Myslím si, že život je příliš vzácný, než abychom ho promarnili. I ve špatných věcech je něco dobrého, i když se to nejdříve nezdá.
A ptáte se, kdo byla ta dívka a jak tohle všechno vím? Ta dívka v autobuse jsem byla já. A ačkoliv nebyl můj dosavadní život dokonalý, jsem s ním spokojená a kráčím vstříc novým zítřkům.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Alata, 11.04.2006

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Úvaha o životěMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­