ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: ---
Hodnoceno: 0x Prosím, ohodnoť práci

Úvaha o smrti (2)

Smrt je nevyhnutelným aspektem lidské existence, který fascinoval a zastrašoval lidi v celé historii. Je to záhadný koncept, který zkoumali filozofové, teologové i vědci ve snaze pochopit jeho povahu a důsledky pro lidský život.
Podle lékařů smrt obvykle nastává při zástavě srdeční aktivity. Lidé umírají různě - například na vážná zranění, nemoci, ale také třeba na vyhladovění nebo otravu krve.
Každého smrt děsí, ale podle mě jsou lidé, které smrt dost zajímá a kteří se starají o to, co se děje při ní a po ní, protože vlastně nikdo z těch, co umírali a umřeli, neřekli, jaké to je nebo co viděli.

Já osobně se smrti bojím a celkem mě nezajímá, co bude po ní, ale naopak mě zajímá, co se bude dít v posledních chvílích mého života, zda to bude bolet, nebo ne.
Co když je to, jako když usnete; v jednu chvíli ležíte a za okamžik se probouzíte?

Smrt se bere různě ve všech koutech i náboženstvích světa. Třeba křesťané si myslí, že po smrti přijde buď peklo, nebo nebe, a že ten, kdo spáchal hříchy, bude mučen v žáru a křiku a nikdy nedostane klidu, zatímco ti, co byli hodní nebo si hříchy odbyli, půjdou do nebe, krásného místa, kde se budou radovat a smát v nadýchaných mráčkách...
Někde si lidé myslí, že se po smrti narodí znovu jako zvíře nebo jako jiný člověk... Ti, co byli hodní a štědří, se reinkarnují do zvířete vyššího stupně, třeba krávy, naopak z těch, co byli zlí a dělali špatné věci, se stane kupříkladu octomilka, která žije jen osm až deset dní.

Smrt se uctívá mnoha způsoby. Ve většině zemí se tělo pohřbí nebo dá do urny. Někde se však těla zemřelých hodí na hromadu a nikomu to nepřijde divné... Taky vím, že smrt se dříve uctívala daleko víc, než je tomu teď.

Smrt je něco, co je nevyhnutelné. Smrt nastat musí, patří k našemu bytí. Avšak život, který je se smrtí poután jako voda a země, se ovlivnit dá. Život je naše volba.
Představa, že půjdu spát a už se neprobudím, mě fakt děsí. To, že jsem ze života nevymačkal, co jsem jen mohl, mě taky straší, avšak to je snad nevyhnutelné - vždy bude v životě něco, co jsem mohl udělat navíc, co jsem nikdy nevyzkoušel nebo co jsem nikdy neudělal.

Když o smrti přemýšlím, tak se jí bojím čím dál víc, vlastně ne přímo smrti, ale spíše toho, co nestihnu udělat.
Smrt je to nejhorší, co se v životě může stát, nikdy člověk neví, kdy přijde, ani neví, co od ní čekat.
Smrti se budu vždycky bát a nechápu toho, kdo ne.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Simek, 28.02.2023

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Úvaha o smrti (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­