ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.26
Hodnoceno: 100x Prosím, ohodnoť práci

Tak nevím

Viděli jste už mnohokrát na ulici i jinde mateřskou školu na procházce? Koho by nepotěšil pohled na průvod drobečků, kteří se drží za ruce, spokojeně capou a důvěřivě se velkýma očima dívají na svět.
Proletme v naší fantazii časem a zkusme si představit tutéž množinu lidských bytostí tak řekněme o deset patnáct let později, kdy už jsou z nich téměř dospělí lidé. Jaká to proměna! Kde jsou ty doširoka otevřené oči, kde je ta nevinnost? Pozorujete někdy výrostky obojího pohlaví, třeba gymnazisty? Kde je ten moment, kdy dosud nevinná ústa vykřikla první hrubost? Odkud se vzala ta lhostejnost v očích? Ta arogance a vulgarita v chování i v řeči?
Někdy mám pocit, že žijeme v iluzi, že dobré chování je nám dáno od přírody jako třeba prsty nebo slepé střevo. Že slušnost je nám vrozená a není třeba ji pěstovat. Přitom to jediné, co je člověku od narození samozřejmé, je nevinnost. Všechno ostatní, slušnost i darebáctví, se učí příkladem, vzory a normami kolem sebe. A jsem dost starý na to, abych viděl, jak ty normy slušnosti poklesy.
Tato země měla vždy daleko do noblesy. Po staletí tu chyběla aristokracie, její vzor. Stalo se u nás tradicí, že slušnost a dobré chování bylo předmětem posměchu a že hulvátství usnadňuje životní cestu. Snad ty minulé generace našich pradědečků a jejich dědečků držela trochu na uzdě pravidelná vštěpování z kazatelen. Slušní lidé se uměli a mohli vyhýbat darebákům a neslušným místům. Teď mi ale ty ostůvky slušnosti připadají čím dál menší a menší.
Tak nevím.
Kdopak asi ukáže těm drobečkům, kteří ted objevují svět, co je to ohleduplnost, čest, laskavé chování a smysl pro spravedlnost? Pan farář nebo televize asi těžko. A tatínkové? Co se ti chudáčci asi naučí od tatínků? A co z nich vyroste?
Tady, přiznávám se, mi dochází humor.

(Podle J.Menzla)

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: werunka, 15.01.2005

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Tak nevímMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­