ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.17
Hodnoceno: 18x Prosím, ohodnoť práci

Tak málo mám krve


OSNOVA:

I. Co je to krev?
II. Krev a smrt
III. Krev jako naděje a spása
IV. Cena krve a života
V. Pamatuj na krev!
VI. Nejpůsobivější jeviště v okolí
VII. Význam pro mou duši


"Tak málo mám krve, tak málo mám krve, tak málo mám krve a ještě mi teče z úst." (P.Bezruč)

Co se vám vybaví, když se řekne krev? Člověk, injekční stříkačky, krvavé horory neboli krváky, krví podlité oči, zakrvácené hroty, umírající jedinec, přejetá srnka na cestě s velkýma hnědýma očima,... Nebo prostě sytě červená nejvzácnější tekutina v úhledně poskládaných ampulkách a zkumavkách či kaluž krve kanoucí z rukávu oběti na prašnou, sluncem vysušenou polní cestu opuštěnou civilizací.
Krev je všechno a nic. Dává nám život a bere si jej zpět. Dokud jí máme dostatek, nechybí nám a ani si plně neuvědomujeme její důležitost. Koluje nám v žilách den co den od narození až po smrt. Prokazuje nám tím ohromnou službu a mělo by s ní být také patřičně nakládáno. Říkám "mělo", protože ne vždy se to děje. Žádné zbytečné prolévání krve, protože jestli někoho zabiješ či poraníš, zabiješ tím něco v sobě. Ublížíš především sobě samému.
Sice se říká, že slovní rána bolí tolik jako fyzická, ale když onen člověk ještě žije, můžeme se mu teoreticky omluvit. Když omluvu nepřijme, ulehčíme to alespoň sami sobě a svému svědomí, které se nedá jen tak ošidit. Když jej doženeme k smrti, nepomůže, když si to později začneme vyčítat. On umřel a už se nevrátí. Odešel do věčných lovišť a my tu ještě jsme se svými výčitkami a štítkem, na kterém je napsáno: "Svým způsobem jsem pomohl k vykrvácení jednoho člověka a neměl jsem už možnost mu říct, že toho lituji a moc mě to mrzí."
Krev v nás mezitím nepocítí žádnou změnu a hledí si svého. Proudí v žilách sem a tam, jako by se nechumelilo. Snad se ani nechumelí, ale něco se stalo. NĚCO určitě. Je snad objektivní? Nebo spravedlivá? Či nadržuje viníkům? Ale ne, drží se té nejlepší možné varianty - hledí si svého a řídí se pouze jedním zákonem - pudem sebezáchovným, i když lépe snad říci člověka zachovávajícím. No není to krásné? Kéž by většina z nás dovedla být takovými! Možná si ani neuvědomujeme, kolik mezi námi žije šťouralů, zvědavců, vyzvědačů a sobců, je jich ale jistě mnoho. A kdo je bez viny, ať hodí kamenem. Neexistuje člověk bez hříchů ani neřestí, protože nikdo není (díky bohu) dokonalý. Každý má svou slabinu a něčím se liší od ostatních. Počínaje otisky prstů přes své myšlení a konče třeba krví.
Na první pohled jsme všichni stejné krve, ty i já, ale kolik katastrof v minulosti způsobilo toto mylné tvrzení!? V dobách, kdy platilo, se sice používaly ještě všelijaké podivné lékařské metody, ale operace v nehygienických podmínkách ještě více zhoršovaly stav pacienta namísto jeho brzkého uzdravení. Pacient nejspíš brzo vykrvácí, hm, co uděláme na jeho "záchranu"? Darujeme mu jinou krev od dárců? Výborně! Sem s ní! A taky že jo, ale ona to mohla být také "jiná" krev, která se s tou původní srazila, takže onen člověk už to měl alespoň (když už nic jiného) za sebou.
Upřímnou soustrast a nechť žije dnešní moderní medicína a léčebné prostředky na záchranu tak cenného lidského života. Tak drahého, že je jeho přesná suma nevyčíslitelná. Nebo snad...? Jak je potom možné, že dražší je šlechticů, králů, královen, prezidentů a slavných osobností než prostého lidu? Kdo určuje v "burzách", že tamtoho nebo onoho člověka ze stejného masa a kostí jako všichni na zemi cena krve stoupne či klesne? To je právě ona skrytá (či dávno objevená a prodiskutovaná) nespravedlnost světa, která je lidskému tvorovi tak blízká a známá. To je rozdíl mezi člověkem a jeho krví. Člověk se často trápí, zlobí, hádá, uráží a nechápe. Krev vykládá hned karty na stůl. Nepodvádí, nešidí, nepřetvařuje se. Když má něco "na srdci", tak i "na jazyku". Nedívá se na jiné skrz prsty, hledí si svého a plní dál svůj úkol, jež jí byl dán.
Pamatuj, krev tě nikdy nezradí, zrazuješ jen ty. Ji a sebe zároveň. Buď jí vděčen za to, co pro tebe dělá, a měj rád sebe i druhé. Pro ty můžeš nejlépe udělat to, že k nim budeš milý a daruješ jim to nejlepší, co mohou dostat darem - tvou krev. Snad někomu tímto činem zachráníš život, snad jen pomůžeš při rutinní operaci. Určitě ale budeš užitečný a prokážeš tím svůj dobrý charakter a to, že myslíš na druhé stejně jako na sebe.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: tomulin, 20.04.2006

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Tak málo mám krveMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­