ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.22
Hodnoceno: 158x Prosím, ohodnoť práci

Svoboda jednoho končí tam, kde začíná svoboda druhého


OSNOVA:

I. Úvod:a) Co je to svoboda?
II. Stať:a) Byla svoboda v minulosti?
b) Svoboda dnes
c) Svoboda slova
III. Závěr:a) Absolutní svoboda neexistuje!


Nejdříve si musíme odpovědět, co to svoboda je. Jinak bychom nemohli vymezit její hranice. Svoboda může mít různé podoby, například svoboda projevu nazývaná také jako svoboda slova znamená to, že se člověk může svobodně vyjadřovat k čemukoliv. Svoboda sama o sobě je pro člověka velmi důležitá a je jedna z nejpodnětnějších k rozpoutání nějaké vzpoury nebo dokonce převratu či revoluce. Ano, svoboda je pro nás tak cenná, že si ji hájíme snad ze všeho nejvíce. Někdy až do takové míry, že si neuvědomujeme, že porušujeme svobodu jiných.

V dobách minulých tu byli u moci především monarchové, v té době to bylo považováno za normální zřízení státu. Ale je normální vykořisťovat druhé, abych se sám měl dobře? Není, ale bohužel taková byla doba. Postupem času si to začali lidé uvědomovat a někteří se začali bouřit. A později přišli k moci i uvědomělí panovníci a řekli si, že pokud dají poddaným více svobody, nebudou se bouřit a udělají více práce – což bude výhodné i pro něj. Až to dospělo do dnešní doby, kdy máme tak zvanou svobodnou demokratickou společnost.

Je v této demokratické společnosti absolutní svoboda nebo ne? Dnes se tváříme že ano. Ale to je velký omyl každého, kdo si to myslí. V této době tu sice máme jakousi demokratickou společnost, ale přesto není dovoleno dělat všechno, co se člověku zlíbí. To bychom taky mohli přijít do obchodu, vzít si, co se nám líbí, a neplatit za to. A to přece nejde. Krást se nemá! Kde je svoboda majitele obchodu?

Máme sice svobodu slova, ale to také není úplně pravda, protože pokud bychom šířili o nějakém člověku nepravdu, mohla by na nás být podána žaloba pro urážku na cti. Například zákon zakazuje veřejně propagovat fašizmus či urazit prezidenta jakožto veřejného činitele.

Pokud si shrneme všechna předešlá fakta, tak je jasné, že svoboda je pro každého člověka důležitá věc. Ale zároveň si musíme uvědomit, že když má společnost fungovat, musí tu být nějaký řád, pravidla, kterými se budeme řídit, abychom zajistili svobodu, ale nejen pro sebe, ale také pro ostatní. Svobodní můžeme být jen v určitých mezích, absolutní svoboda neexistuje. Možná kdybychom si koupili vlastní ostrov někde v mezinárodních vodách, tak bychom byli vlastními pány, ale i to je otázkou.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Vložené: 24.03.2005

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Svoboda jednoho končí tam, kde začíná svoboda druhéhoMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­