ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.73
Hodnoceno: 11x Prosím, ohodnoť práci

Světlo a tma

Na počátku stvořil Bůh nebe a zemi.
Země pak byla nesličná a pustá, a tma byla nad propastí, a Duch Boží vznášel se nad vodami.
I řekl Bůh: Buď světlo! I bylo světlo.
A viděl Bůh světlo, že bylo dobré; i oddělil Bůh světlo od tmy.

Takhle začíná Bible, Písmo svaté. Již před více než třemi tisíci lety bylo tedy světlo považováno za symbol čehosi dobrého a pozitivního. A nepřítomnost světla, tedy tma, označovala špatné věci a události.

Málokdo si uvědomuje, že čeština je doslova protkaná světlem, respektive odkazy na něj. Říkáme, že se někomu rozsvítí v hlavě, problémy si vysvětlujeme, vyjasňujeme a osvětlujeme. Šťastný člověk je rozzářený a vyzařuje z něj dobrá energie. Doufáme, že nás čekají světlé zítřky a jasná budoucnost.
Uvedl jsem pouze několik málo formulací obsahujících zmínku o světle, ale i tak snadno vidíme, že jsou zásadně pozitivní.

V naší mluvě se ovšem vyskytuje i opak světla, tedy tma, někdy také symbolizována černou barvou. A tu naopak provází negativní aura.
Člověk brzdící pokrok a obhajující zastaralá fakta bývá označován jako zpátečník či zastarale tmář. Všechny špatné epizody lidské historie jsou označovány jako doba temna. Když nás někdo rozzlobí, zatmí se nám před očima a vyhrožujeme, že mu to pěkně vytmavíme. V pohádkách zlí černokněžníci ubližují princeznám a dávají tak vyniknout své temné stránce.

Nudná slovníková definice popisuje světlo jako "elektromagnetické záření o vlnové délce přibližně 390-790 nm, jehož vlnové délky světla leží mezi vlnovými délkami ultrafialového záření a infračerveného záření." Já si ovšem myslím, že světlo je pro člověka bezesporu něco víc než pouze značně abstraktní, elektromagnetické záření.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ToKro, 06.12.2015

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Světlo a tmaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­