ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.23
Hodnoceno: 13x Prosím, ohodnoť práci

Správný novinář

Pro většinu z nás znamenají noviny jediný zdroj informací. Zprávy a oznámení se na nás hrnou ze všech stran. Slyšíme je v rozhlase, díváme se na ně v televizi a čteme je v novinách. Dokáží velmi ovlivnit myšlení a názory lidí. Kde se zprávy vlastně berou a kdo jim vůbec dává takovou podobu, v jaké se dostanou až k našim očím a uším? Samozřejmě novinář.

Myslíte si, že se žurnalistou může stát každý? To určitě ne. Správný novinář nesmí postrádat některé vlastnosti a charakterové rysy, které se mohou náramně hodit.

Především by žurnalista neměl lhát a vymýšlet si. Musí pochopit, že informace, které napíše, putují k milionům lidem ne celé planetě, a tudíž nese velikou zodpovědnost za to, co zveřejní. O uplácení vůbec nemluvě. Měla by z něho vyzařovat neoblomnost a pevnost. Jaký by to byl novinář, kdyby se proti němu někdo ohradil a on by hned ustrašeně couval a vzdal to?

Za velmi důležité pokládám schopnost komunikace s okolím. Vnímavost a bystrost je absolutně nepostradatelná. Člověk vykonávající toto nelehké povolání musí mít také svůj názor a nesmí se bát ho vyjevit, obhajovat a stát si za ním.

Především by novinář měl být podrobně informovaný o aktuálním tématu. Když čtu v novinách nějaký komentář, zdá se mi velmi povrchní. Je to většinou proto, že autor ani neví, o čem píše nebo jen nepatrně.

Dobré vyjadřování, slovní zásoba a znalost českého jazyka jsou nepostradatelnými vlastnosti správného žurnalisty. Občas se pobavím nad článkem, kde je nějaká hrubka. Také by nemělo chybět logické uspořádání. I to je velmi důležité.

Dostávám se k bodu, díky kterému bych toto povolání nemohla vykonávat. Novinář má za úkol hned zareagovat na nějakou novinku a co nejdříve ji napsat a zveřejnit. Tento um a hbitost postrádám.

Další velmi důležitou vlastností je nadhled. Žurnalista vidí jenom to důležité, nesoustředí se na podrobnosti. Také musí znát publikum, aby psal pouze to, co ho zajímá.

Myslím si, že dobrých novinářů nechodí po světě tisíce. Je jen málo těch, kteří dokáží napsat kvalitní článek, dát do něho kousek sebe, originality a přitom dostatečně informovat.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: weru, 28.10.2007

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Správný novinářMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­