ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.50
Hodnoceno: 10x Prosím, ohodnoť práci

Sportem ku zdraví, dopingem do rakve!

Sport - v dnešní době zdraví neprospěšná zábava. Dávno již neplatí pravidlo, že není potřeba vyhrát, ale zúčastnit se. V moderním světě se jde za výhrou, a to za každou cenu. Avšak stojí za to pro potlesk, stupeň vítězů a neupřímnou radost skončit se zesláblými či odumírajícími orgány v nemocnici, či předčasně dokonce v rakvi? Veškeré zábrany začínají neféroví sportovci odhazovat stranou. Vyhneme se někdy podvodům, lžím a ovlivňování sportu penězi? Peníze ve sportu byly, jsou a budou a nezáleží na odvětví.

Nemluvíme o rekreačních zálibách, jakými jsou třeba osvěžující ranní běh parkem nebo kolektivní sport s přáteli ve volném čase. Zde se bavíme o vrcholových sportovcích, o opravdových profesionálech, kteří se i přes svoji profesionalitu nechají strhnout k vylepšování své výkonnosti všelijakými podpůrnými prostředky.
Sportovci moderního rázu jsou posedlí atmosférou fanatického publika, které dává najevo svou náklonnost, jsou posedlí desítkami medailí, vyznamenání, diplomů a pohárů, jsou posedlí odměnami za každý, i když nezasloužený úspěch.

Zamysleme se však nad osudy těchto takzvaných sportovců, představme si je ve dvaceti letech, jak překonávají světové rekordy, jak jako první probíhají cílovými páskami, jak zvedají nad hlavu vítězné poháry, jak zdobí polibky medaile před zraky svých fanoušků, rodin, následovníků. Toto všechno zní velmi lákavě.
"Jsme mladí, plní energie, proč bychom nemohli energii ještě navýšit?" říkají si lehkomyslně. Vše vychází jak má, pokud na to nikdo nepřijde, ale sportovec začíná stárnout, již je mu kolem třiceti let, začíná cítit slabost, kterou dříve skrýval a do padesáti let věku se z něho stane naprostá troska sužovaná nemocemi a bolestmi. Dá se ještě omluvit nebo snad odčinit nerozvážné jednání pošetilého mladíka posedlého vítězstvím? Je na každém z nás, jak se k tomu postavíme.

Příklady mluví za vše. K čemu je připravenému, vždy tělesně zdatnému a silnému sportovci forma, když je pouze dočasná? K tomu, aby na fotbalovém stadionu, před zraky deseti tisíců lidí zkolaboval na srdeční infarkt a umřel?
Hodně sportovců si stále neuvědomuje rizika jejich počínání. Dávno - mnoho let, možná i mnoho desítek let - je tomu, co ve sportu platilo jednoduché pravidlo, že s poctivostí se nejdál dojde. Nezodpovědní sportovci neuvažují ani nad faktem, kolik již zemřelo jejich předchůdců, spoluhráčů, známých, kamarádu, ...

Řešení tohoto problému nejspíš neexistuje, ale každý by si měl uvědomit, že lidské tělo nedokáže snášet vše, co lidská mysl považuje za vhodné. Fiktivní "nadlidi" tu byli, jsou a budou, avšak pouze a jenom v pohádkách a vymyšlených příbězích. Ono totiž méně občas znamená více.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Příba, 06.05.2011

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Sportem ku zdraví, dopingem do rakve!Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­