ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.53
Hodnoceno: 80x Prosím, ohodnoť práci

Smysl života a smrt

Smrt. Někdo se jí bojí, někdo v ní vidí hrdé zakončení života. Pro jednoho je to nejistota, pro druhého existence lepšího bytí. Jistí si však můžeme být v tom, že pro každého je to symbol rovnosti mezi všemi lidmi. Nezáleží na naší barvě kůže, národnosti, náboženství nebo názorech. Každý zemřeme. Dřív nebo později. Ostrá slova pro každého smrtelníka, ještě ostřejší pro toho, kdo se s tímto faktem neumí smířit.

"Celý lidský život je jen cesta ke smrti." (Seneca)

Přesně tak. Stejně jako mnoho filozofů se i Seneca zamyslel nad otázkou bytí. Proč absolvovat cestu do slepé uličky, ze které není návratu? Vlastně nevím, proč nad tím přemýšlím, když to nedokázali rozlousknout i ty největší mozky světa. Odpovím si však jednoduše: Každého se to týká. Každý na to myslí. Já nejsem žádnou výjimkou. Ale je to smutné, že ano? Člověk si připadá jako skot. Skot, jenž celý život bojuje o přežití a zdokonaluje své vlastnosti, aby ho na konci pastýř nemilosrdně zabil. Je snad tímto pastýřem Bůh? Těžko říct...

Nutno tedy uznat, že lidský život vypadá na první pohled docela bezvýsledně, či dokonce postrádá smysl! Argumentem nám však může být, že pro mnoho lidí existují věci, pro něž stojí za to žít, ač ví, že tomu tak nebude navždy. Láska. Přátelé a nejbližší. Krása. Auto. Je to relativní. Pouze však díky těmto potřebám nabírá náš život smysl a naše snaha se nemusí jevit pošetile.

Stále je tu však množina lidí, kteří tyto věci postrádají a jejich život se rázem mění v jedno jediné peklo, ze kterého je právě smrt jediným únikem. Ale uvědomme si: Není právě naše osobnost jednou z těch nejdůležitějších a nejnezbytnějších "potřeb" k životu? Každý jsme přece odlišní a každý plníme svou úlohu v postavení společnosti a jsme nepostradatelným dílkem celé této skládačky života, bez něhož se ostatní dílky často neobejdou. Tato myšlenka by nás měla podle mne mimo jiné také držet nad vodou a posloužit nám jako důvod k tomu, abychom zítřejší ráno opět vstali a prožívali další den.

Ptám se tedy: Má život smysl? Má. Nevíme, proč tu jsme, ale víme, že ač nás na tom konci slepé uličky čeká smrt, měli bychom uličkou projít s hlavou vztyčenou, myslí pevnou a rozvážnou a jít vstříc celému tomu dobrodružství, plnému štěstí i neštěstí. A pokud si uvědomíme tuto existenci sebe sama, ulička se může jevit prostornější, než se zdá.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Artemis, 11.11.2008

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Smysl života a smrtMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­