ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.92
Hodnoceno: 13x Prosím, ohodnoť práci

Smolař

Kdo je vlastně smolař? Je to jen slovo, nebo opravdu po světě běhají šťastlivci a smolaři? Člověku se může lepit smůla na paty, ale není to jen jeho představivost? Jak se říká, každý den není posvícení. Někdy se může přihodit několik nepěkných náhod za sebou a je z toho hned den blbec. Jednu špatnou náhodu přejdete, ale je-li jich více, pak už musíte zakroutit hlavou.
Člověk si vlastně vyhledává neštěstí sám, vidí-li černou kočku, jak mu přechází přes cestu. Hned si pomyslí, kolik mu to asi přinese neštěstí. Začne uvažovat, co by se mu mohlo přihodit - skoro jako pan Theodor Mundstock, jenž se obával transportu do koncentračního tábora. Vymýšlel různé situace, jak by to mohlo být. Sám na sebe přivolal neštěstí. Ale dá se to v jeho případě vůbec nazvat neštěstím? Nebyla smrt darem? Tohle byl případ smolaře, který si sám přivolal neštěstí, dá-li se to tak vůbec říci. Nejsou zbytečné obavy spíš na obtíž? Zabývejte se dneškem a žijte tak, jako by byl dnešní den vaším posledním. Není to tak lepší?
Dalším typem smolaře může být člověk, co má prostě smůlu - jinak se to nazvat nedá. Dáte knížku do knihovničky, lehnete na gauč a relaxujete. Z ničeho nic vám přiletí kniha na hlavu a bací vás. Zdá se vám to normální? Smůla no. Děláte řidičský průkaz, myslíte, že ho máte už v kapse a přijdete o něj v posledních 50 metrech. Dobrá náhoda?
Ve sprše vyndáte novou žiletku, sjede vám po prstě a vy si držíte ruku u nosu, abyste zastavili krvácení z nosu. To je potom pech. Začínáte si myslet, že se vám lepí smůla na paty. Nesmíte si to připustit a brát to s rezervou. Co se stalo, stalo se. Přejít to s úsměvem a když to přejdete vy, přejdou to i ostatní. Pak už vám ani špatné náhody nepřipadají jako smůla. Nebo je ani neberete na vědomí.
Můžete být také příliš sebevědomí, věříte si, což můžeme vztáhnout třeba na sportovce. Dejme tomu mladý závodník F1, Hamilton. Nováček ve formuli 1 a hned se dostal do souboje o titul mistra světa. Stačí jeden bezvýznamný nepovedený závod a titul je v háji, ačkoliv se mladý závodník držel na prvních pozicích. Titul je nenávratně pryč. Pokud tohle není smolař, tak už nikdo.
Člověk může být jeden den smolařem, neštěstí se mu lepí na paty. Je zoufalý. Druhý den z ničeho nic smůla zmizí. Jako by se člověk proměnil ze smolaře ve šťastlivce. Všechno se mu daří a jde od ruky. Nikdy nemůžete říct: jsem smolař. Můžete jím být, ale nikdo není takový smolař, aby se ho smůla držela po celý jeho život. Jednou je člověk nahoře a podruhé dole. Život je nevyzpytatelný a nikdy nevíte, co vás očekává. Zkuste se smůle vyhýbat, třeba jí utečete. Ale bavil by vás život, kdyby vás někdy nějaké to malé neštěstí nepotkalo?

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: nefertiti, 28.12.2007

­­­­

Diskuse ke slohové práci
SmolařMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­