ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.00
Hodnoceno: 4x Prosím, ohodnoť práci

Sherlock Holmes, Colombo, Hercule Poirot... Co jim nesmí chybět?

Zamysleme se nad tím, co nebo spíše kdo je detektiv. Dle mého názoru je detektiv osoba, která pátrá po nějaké věci nebo určité osobě za nemalý honorář. Díky svým domněnkám a předpokladům dokáže vyřešit kdejaký případ jako skládačku. Hezky dílek za dílkem. Existuje celá řada detektivů - soukromí a policejní, mezi něž patřil například známý Colombo.
Jakou představu máte vy? Jak byste popsali, kdo je detektiv?

Představme si, jak asi vypadá správný vyšetřovatel. Ve filmech nebo v různých detektivních seriálech se často ukazuje tato osoba s lupou v ruce. V dlani sice může mít občas zvětšovací sklo k detailnějšímu pozorování, ale ani zdaleka si neumím představit, aby se s již zmíněným předmětem potuloval na každém kroku.
Mně osobně se vybaví pán středního věku, jenž nijak nevyčnívá svou výškou. Jeho prošedivělé kadeře mu zakrývá klobouk. Oči musí mít vždy doširoka otevřené, aby mu neunikl sebemenší detail. Pod nimi má vycvičený nos pro chycení správné stopy a ústa malá, načervenalá, která se nebojí prosadit svůj názor. Baculaté tělo má oděno v černém oblečení a přes ramena mu spadá hábit dokonale ladící ke klobouku. Poté mu na chodidlech nesmí chybět mohutná a nepromokavá obuv, s níž může vyšetřovat případy i v nepřívětivých podmínkách.
Jaký zevnějšek takové osoby se vybaví vám? Proč by detektivem nemohl být například člověk, který je extravagantně oblečen?

Vzhledově jsme si ukázkového detektiva představili, nyní se však naskytuje otázka o jeho povaze. Jaké chování by mělo být prioritou?
Mezi klíčové vlastnosti patří jednoznačně bystrost, prozíravost. Kdyby neměl člověk s tímto povoláním oči bystré jako jestřáb, tak by si jen těžko mohl povšimnout maličkostí nezbytně potřebných k vyřešení uděleného případu. Nesmíme opomenout představivost a intuici na otázku "Coby kdyby?" Na seznamu by rozhodně neměla chybět ani statečnost a odhodlání, protože často pátrají na místech strašidelného charakteru. A nakonec hodně důležitá je i trpělivost. Ruku na srdce...ne vždy jde případ vyřešit rychle "jako po másle".
Napadají vás jiné žádoucí povahové rysy?

Když se nad tím tak zamyslím, každý z nás je tak trochu detektivem. Vzpomeňte si například na dětská léta, když jste se urputně snažili vypátrat, kam zmizely babiččiny makové buchty, které byly ještě před hodinou na talíři. Koneckonců, hledání je přeci v celém cyklu života na denním pořádku, ať jste děti či dospělí. Nemám snad pravdu?

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Andrea, 07.04.2019

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Sherlock Holmes, Colombo, Hercule Poirot... Co jim nesmí chybět?Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­