ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.97
Hodnoceno: 37x Prosím, ohodnoť práci

Ruku na srdce

Každý děláme chyby, někdo malé, někdo velké, ale poslední dobou se všichni dopouštíme jedné, ne velké, ale přímo obrovské chyby. Že nevíte, o co jde? Ale víte, všichni o této chybě víme, ale jen málokdo s ní hodlá něco dělat. Už víte, o čem je řeč? Samozřejmě že o ochraně životního prostředí.
Napadlo Vás někdy, jak to na naší Zemi bude vypadat za pár desítek let, když se k přírodě budeme chovat tak, jak se k ní chováme dnes? Postřehli jste vůbec, že z 29 % krásného zemského povrchu, co kdysi zabíraly lesy, zbylo jen pouhých 12 %. A v jakém stavu. Proč lidé mluví o tom, že by se neměly kácet tropické deštné pralesy, ale nesnaží se tomu zabránit? Proč se do ovzduší stále vypouštějí škodlivé látky, když všichni víme, jak to škodí atmosféře? Víte o tom, že se blíží zkáza lidstva? A nejhorší na tom je, že vůbec nepřeháním. Konec, nebude to ze dne na den a nestane se to tak, že naši planetu zasáhne meteor nebo že nás všechny postřílí UFO. Zaviníme si to sami.
Že Vás se to netýká? Že vy už tady nebudete, takže je zbytečné chránit přírodu. Prosím Vás, ruku na srdce. Nezdá se vám to trochu sobecké. Je jasné, že Vy už tu nebudete, ale budou tu Vaše pravnoučata a jejich pravnoučata a myslíte si, že jim bude příjemné žít ve světě, kde nemůžete vyjít z domu kvůli ozónovým dírám a kde nebudete moct napsat vzkaz, protože papír je ze dřeva a to bude již dávno vykácené. Musím ironicky podotknout, že se jim tu bude žít opravdu krásně, jestli vůbec budou moct žít, vezmu-li v potaz ostatní vyčerpatelné suroviny. Zaslouží si to? Zaslouží si příroda naše chování? Co nám provedla, že se k ní tak chováme? Vždyť nám poskytla domov, stravu a celý náš život.
Teď si určitě říkáte: "Vždyť já chráním, ale Tonda od sousedů včera myl auto u řeky."
Já myslím, že každý by se měl zamyslet sám nad sebou a hlavně začít se činit. Nemusíte být hned členem Greenpeace. Pro začátek zkuste třeba třídit odpad. A jestli ještě stále váháte, tak už neváhejte. Vezměte osud do svých rukou. Braňte přírodu a zachraňujte. Ale honem: Ať je co zachraňovat!

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Adéla Procházková, 02.01.2006

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Ruku na srdceMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­