ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.94
Hodnoceno: 17x Prosím, ohodnoť práci

Rovnost je stále mýtus

Rovnost! Samo o sobě slovo bez větší váhy či důvodu k úvaze, ale pozměňme ho na rovnoprávnost, začleňme do životních situací a otázka "Proč je rovnoprávnost stále mýtus?" dostává nový a větší rozměr.

Téma, které poskytuje spoustu případů ze života k zamyšlení, jako třeba proč si muž a žena nejsou rovni nebo co nám dává právo se povyšovat nad spoluobčany s odlišnou barvou pleti a proč jedno náboženství nemůže v poklidu respektovat druhé?
Otázky celkem prosté, na které netřeba vymýšlet obzvlášť složitou odpověď. Vždyť přeci muž může v klidu zastat profesi ženy tak jako žena profesi muže, pokud k tomu mají oba notnou dávku citu a fyzické zdatnosti, které je u některých prací zapotřebí. A zrovna tak se dá přece bydlet vedle Roma nebo Afričana, popřípadě s nimi chodit do práce. No a náboženství, to je úplně jednoduché, vždyť ať si každý věří, v co chce... Ono to ale asi nebude tak jednoduché, jinak by tu nebyl rasismus, náboženské války a jejich oběti.
Vždyť rasová nerovnost sahá až do dob dávno minulých, kdy černoši byli zotročovaní a vražděni, i nerovnost muže a ženy byla v dávných dobách značně nerovná, kdy žena byla coby služka a v některých zemích byla míň než dobytek chovaný venku ve chlévě. Jenže nejsmutnější na tom všem je, že někteří lidé se k těmto názorům přiklánějí i v dnešní době.

I když v některých případech se zase nemůžeme lidem divit. Vezmeme si například náš věčný problém s Romy. Když dostanou byty, v ten moment je vybydlí, že už jsou vhodné tak maximálně k demolici a ještě jsou natolik drzí, že si stěžují na jejich špatný stav, popřípadě by chtěli rovnou nové, a když nic není, tak se ohání rasovou diskriminací. Věčně jsou také bez práce, ale oni se hned ohánějí tím, že je nikdo nikde nechce. No jo, ovšem po těch zkušenostech, co s nimi zaměstnavatelé mají - dvakrát do práce přijít, pětkrát ne - to už bych si taky dával pozor, koho přijmu za svého zaměstnance. A že jejich děti žebrají a kradou, do školy nechodí? To snad už ani nemá cenu rozebírat...
Nejhorší na tom všem je, že tyto skupiny živlů vrhají špatné světlo na ty, co se snaží živit poctivě a žít slušně a jsou s nimi vhozeni do jednoho pytle.
Ale vezmeme-li to do detailu, tak přece mezi námi "bílými" Čechy jsou taky tací živlové, a nikdo na mě mezi prsty nekoukal, když jsem šel žádat o práci či o byt, nikdo mě hned automaticky neřadil mezi delikventy.

A co další problém - již zmiňovaná nerovnost muže a ženy. Proč by ženy měly brát méně peněz za stejnou práci, nebo nesměly vykonávat stejnou práci jako muži jen proto, že je fyzicky náročnější. Zrovna tak není nikde napsáno, že domácí práce jsou výhradně ženskou záležitostí - když chlap vysaje, umyje nádobí nebo i vypere, tak tím přece jeho mužnost neutrpí, ba naopak dokáže svoji samostatnost.
Je pravda, že žena nemá takovou fyzickou sílu jako muž, ale na druhou stranu si práci dokáže lépe zorganizovat a provádět ji s větším nasazením. Možná kdyby se nebáli přijmout více žen do řad policistů a spojili jejich rozum a cit s mužskou sílou, nemusel by nad nimi neustále viset šedý mrak s nápisem "brutalita".

Jenže, nesáhne-li si každý sám do svědomí a neřekne-li si, že by mohl být v některých případech tolerantnější, respektovat toho druhého a problémy řešit v klidu, tak asi opravdu bude rovnost stále jen mýtus.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Rovnost je stále mýtusMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)