ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.77
Hodnoceno: 13x Prosím, ohodnoť práci

Rizika populismu

  • poznámka k tématu: jedno ze zadání písemné práce z češtiny pro maturitu 2018 (podzim)
  • úvahový text reagující na otázky z výchozího textu

V dnešní době se čím dál více uplatňuje populismus nad vším ostatním. U lidí obecně vítězí krátká povrchní hesla, která jsou většinou dost abstraktní. Ovšem nemohu se tomu divit. Vždyť v dnešním uspěchaném životním tempu nemá nikdo ani čas číst delší slogany nebo snad volební program. Psaný v bodech. Ráda bych se pozastavila nad tím, proč je populismus nebezpečný a zda se můžeme v politice obejít i bez něj.

Co je na populismu asi nejvíce nebezpečné, je jeho masovost. Kolikrát jste v práci řekli kolegovi "já to zařídím" nebo "na mě se můžeš spolehnout" bez toho, aniž byste tušili, jak celou slibovanou záležitost splnit? U jednoho kolegy by se to ještě dalo zvládnout, ale představte si to u davu - celých vesnicí a měst. V obci, kde by byl největším problémem hazard a vy jste přišli s výroky typu "já se ho zbavím!" nebo "prostě to zařídím", věřím, že byste v první chvíli měli pozornost všech. Nějakou dobu by se vám i mohlo u lidí dařit, přidali byste pár statusů o tom, jak jsou ti druzí špatní, že vám brání v rušení hazardu a že jste oběť kruté byrokracie a ještě horší aristokracie. Určitě by kdejaké srdce zaplakalo, slitovalo se nad vámi a dalo by vám další šanci. Jenže krásné slogany hazard nezničí. Tím narážím na druhý největší problém populismu. Kromě toho, že působí na davy, tak nic neřeší. Slibuje, mluví, obviňuje. Ale určitě nic neřeší. Zamyslete se nad tím, kdy vám někdo naposledy něco slíbil a nesplnil to. Známka počínajícího populismu?

Na otázku, zdali je možné se obejít bez populismu v politice, nezná odpověď pravděpodobně nikdo. Kdyby se politické strany spoléhaly pouze na to, co napíší do programu a věřili, že si to všichni přečtou, zřejmě by to moc daleko se svými skvělými úmysly nedotáhly. Samozřejmě je jednoduché křičet na billboardech "já to zařídím, volte mě" a pak nic nedělat. Pokud už tedy vybíráme ve volbách podle zkratkovitých hesel, určitě není od věci si je zpětně dohledat a zjistit, jak byly či nebyly tyto obecné závazky naplněny. Protože tohle je ideál demokracie. Nebo ne?

Zda se necháme zlákat vábivými hesly našich politických reprezentantů, to je na každém z nás. Myslím si, že jednou za čas, v době voleb, je vhodné věnovat se tomu, kdo se uchází o naše hlasy a kdo nás chce reprezentovat.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Heraxida, 15.01.2019

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Rizika populismuMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­