ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.24
Hodnoceno: 131x Prosím, ohodnoť práci

Ranní ptáče dál doskáče

Je spousta pověr a pořekadel, které vznikaly během staletí. Stáří některých se dá počítat na stovky let. A přesto jim spousta lidí skálopevně věří i dnes. Jsou ale pravdivá? Ani jediný prst bych za to do ohně nedala. Jak to je s ranním vstáváním? Asi nejznámější průpovídka k tomuto tématu je: Ranní ptáče dál doskáče.
Můžeme si položit otázku: Co je lepší - vstávat za tmy a chodit spát se slepicemi a nechat se probouzet slunečními paprsky nebo do postele hupsnout až v ranních hodinách? V mém okolí jsou lidé, kteří bdí už brzo ráno, ale i ti, co vyspávají až do oběda. Moje teta vstává i o víkendu okolo šesté a chodí spát hned, jak skončí Rodinná pouta. Naopak můj bratranec zalehá v době, kdy já už dávno chrupkám, takže nemůžu říct přesně, v kolik hodin to je, ale myslím si, že dřív jak po půlnoci to není. Z postele se s železnou pravidelností vyhrabává jako poslední, většinou až po tom, co s ním všichni členové rodiny postupně zatřesou. A teď pozor! Ptám se: Je mezi nimi nějaký rozdíl? Lépe řečeno: Je rozdíl mezi jejich schopnostmi fungovat během dne? Žádné odlišnosti jsem nezpozorovala. Pochybuji, že bratrancovo ustavičné vyhýbaní se mytí nádobí způsobilo pozdní uléhání do postele.
Samozřejmě nemůžeme porovnávat jen dvě osoby. U každého je to určitě trochu jiné. Určitě existují i lidé, kteří se nedají zařadit ani do jedné skupiny. A těch bude jistě většina. Mezi lidmi můžeme najít i takové jedince, kteří považují spánek za svůj koníček a spí v každé volné chvíli. To je ale úplně jiná skupina lidí.
Myslím si, že v dnešní době tak zvaná ranní ptáčata v podstatě neexistují. Lidé mají pevnou pracovní dobu, kterou musejí dodržovat a na nějaké vyspávání jim čas nezbude. Takže přes týden vstávají třeba už v pět hodin, aby se dostali brzo do práce a o víkendu si každý rád přispí. Přes den do sebe lijeme litry kafe, abychom vůbec byli schopní pracovat a soustředit se. Večer tím pádem nemůžeme spát a ráno si zase musíme dát kafe "na probuzení". Přirozený spánkový cyklus je tak narušen a o tom, jestli jsme ranní ptáče nebo ne můžeme jen spekulovat.
Spánek je ostatně poslední dobou velmi diskutované téma. Přece jenom se říká, že čas jsou peníze a spánek nám ho hodně ukrádá. Proto někteří lidí vyrazili do boje proti zbytečnému mrhání času a nabízejí nám mnoho způsobů, jak obalamutit tělo a místo zaslouženého odpočinu se věnovat daleko zajímavějším činnostem. A proto heslo dneška zní: Pryč se spánkem! Pryč s ranními ptáčaty! Už nemusíte spát vůbec!

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Ranní ptáče dál doskáčeMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)