ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.24
Hodnoceno: 131x Prosím, ohodnoť práci

Ranní ptáče dál doskáče

Je spousta pověr a pořekadel, které vznikaly během staletí. Stáří některých se dá počítat na stovky let. A přesto jim spousta lidí skálopevně věří i dnes. Jsou ale pravdivá? Ani jediný prst bych za to do ohně nedala. Jak to je s ranním vstáváním? Asi nejznámější průpovídka k tomuto tématu je: Ranní ptáče dál doskáče.
Můžeme si položit otázku: Co je lepší - vstávat za tmy a chodit spát se slepicemi a nechat se probouzet slunečními paprsky nebo do postele hupsnout až v ranních hodinách? V mém okolí jsou lidé, kteří bdí už brzo ráno, ale i ti, co vyspávají až do oběda. Moje teta vstává i o víkendu okolo šesté a chodí spát hned, jak skončí Rodinná pouta. Naopak můj bratranec zalehá v době, kdy já už dávno chrupkám, takže nemůžu říct přesně, v kolik hodin to je, ale myslím si, že dřív jak po půlnoci to není. Z postele se s železnou pravidelností vyhrabává jako poslední, většinou až po tom, co s ním všichni členové rodiny postupně zatřesou. A teď pozor! Ptám se: Je mezi nimi nějaký rozdíl? Lépe řečeno: Je rozdíl mezi jejich schopnostmi fungovat během dne? Žádné odlišnosti jsem nezpozorovala. Pochybuji, že bratrancovo ustavičné vyhýbaní se mytí nádobí způsobilo pozdní uléhání do postele.
Samozřejmě nemůžeme porovnávat jen dvě osoby. U každého je to určitě trochu jiné. Určitě existují i lidé, kteří se nedají zařadit ani do jedné skupiny. A těch bude jistě většina. Mezi lidmi můžeme najít i takové jedince, kteří považují spánek za svůj koníček a spí v každé volné chvíli. To je ale úplně jiná skupina lidí.
Myslím si, že v dnešní době tak zvaná ranní ptáčata v podstatě neexistují. Lidé mají pevnou pracovní dobu, kterou musejí dodržovat a na nějaké vyspávání jim čas nezbude. Takže přes týden vstávají třeba už v pět hodin, aby se dostali brzo do práce a o víkendu si každý rád přispí. Přes den do sebe lijeme litry kafe, abychom vůbec byli schopní pracovat a soustředit se. Večer tím pádem nemůžeme spát a ráno si zase musíme dát kafe "na probuzení". Přirozený spánkový cyklus je tak narušen a o tom, jestli jsme ranní ptáče nebo ne můžeme jen spekulovat.
Spánek je ostatně poslední dobou velmi diskutované téma. Přece jenom se říká, že čas jsou peníze a spánek nám ho hodně ukrádá. Proto někteří lidí vyrazili do boje proti zbytečnému mrhání času a nabízejí nám mnoho způsobů, jak obalamutit tělo a místo zaslouženého odpočinu se věnovat daleko zajímavějším činnostem. A proto heslo dneška zní: Pryč se spánkem! Pryč s ranními ptáčaty! Už nemusíte spát vůbec!

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Stefi, 04.10.2005

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Ranní ptáče dál doskáčeMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­