ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.81
Hodnoceno: 395x Prosím, ohodnoť práci

Procházka zimní krajinou

  • úvahový text s prvky líčení

Bezmyšlenkovitě se procházím parkem a vnímám jen krajinu kolem sebe. Přestože už zima pomalu ustává, pozoruji kolem sebe zašedlé zbytky sněhu, dokonce vidím sněhuláka, jenž mě tak trošku rozesmutnil

Napadá mě, jak jsou všechny okamžiky v životě pomíjivé.
"Jednou jsi dole, pak zas nahoře..."
Sněhulák - ten je teď dole. Je mi ho líto, i když vím, že on to nijak nevnímá. Možná, že to vnímá a stejně jako já si uvědomuje, že některé věci jsou neovlivnitelné. Kdo mohl ovlivnit sluneční paprsky, které se neúprosně prokousávaly přes hustou mlhu? Nikdo...
Se smutnýma očima - a ani nevím proč, ale tak trošku provinile - opouštím sněhuláka a jdu si sednout na lavičku, která stojí opodál.

Je tady klid, přímo božský klid. Kdyby se ptáci na chvíli utišili, tak snad neslyším vůbec nic, snad pouze vítr, který si pohrává s plastovým kelímkem.

Najednou mě napadá, že se vlastně těším, až bude jaro, které přeci jen působí optimističtěji než mdlá zima. Už se nemohu dočkat, až začnou rašit sněženky a bude zase příjemně teplo.

Znovu jsem si vzpomněla na chátrajícího sněhuláka a zjišťuji, že není proč ho litovat. Tak jako každý má svůj osud i on, svůj úkol splnil.

Do reálu mě vrátí křik dětí a já už nemám chuť přemýšlet nad zbytečnostmi...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Marťulka Oravcová, 12.05.2004

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Procházka zimní krajinouMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­