ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.18
Hodnoceno: 78x Prosím, ohodnoť práci

Problematika drog

Co jsou to drogy? Podle názvu si každý asi vybavíme chemické nebo rostlinné látky, které mají špatný dopad na zdraví lidského organismu. Člověk se na jejich účincích stává psychicky nebo i fyzicky závislým a jejich držení, užívání nebo i výroba jsou nezákonné. Ke drogám ale řadíme i tabák a alkohol, toto jsou drogy společností tolerované, jejich užívání je od osmnácti let povoleno, avšak na lidském zdraví zanechávají nemalé následky. Mnohdy jejich dlouholeté užívání způsobuje smrtelná onemocnění. Pro člověka je drogou ale i činnost, látka nebo zvyk, na kterém je člověk závislý, aniž by si to sám uvědomoval.
Jsou drogy opravdu nebezpečné? Nebezpečné je - i když drogu zkusíme poprvé, vždy se objeví riziko - že člověk se může stát drogově závislým. Jen při prvním pokusu s drogou je určitě riziko závislosti menší, než při pokusu dalším a dalším. Většina drog je ve většině zemích zakázaná, ale například užívání marihuany v různých zemích legalizují pro lékařské účely. A i přesto že u nás marihuana je drogou nelegální, stále více lékařů doporučuje užívání konopí lidem, kteří trpí určitými chorobami, jako třeba roztroušenou sklerózou. Léčebné marihuany jsou prokázány. Ale tak, jak se stane lidský organismus závislý na grogách, se může stát i na lécích. S užíváním drog je však spjato více nebezpečí, než si uvědomujeme, pokud užíváme drogy nitrožilně, sdílíme-li s někým injekční stříkačku, můžeme se nakazit AIDS či jinými vážnými chorobami.
Drogy můžeme řadit do více skupin, jako legální (alkohol, tabák) a ilegální (marihuana, pervitin, heroin a další). Ilegální drogy můžeme dělit dál na opiáty (např. heroin, kodein), cannabioidy (např. marihuana a hašiš), stimulancia (např. pervitin, extáze), halucinogeny (např. LSD, lysohlávky), zneužívány však mohou být i těkavé látky (např. toulen, aceton), anabolika, narkotika.
Proč lidé berou drogy? Někteří se do této problematiky dostávají pro svoji zvědavost. Jiní braní drog vidí jako vzrušující a odvážné, další užívají drogy, protože jim pomáhají smířit se s realitou, která pro ně není růžová a zkouší drogami řešit svoje problémy. Najdou se ale i tací, kteří se z drogově závislých snaží vytěžit - jsou to dealeři, kvůli kterým se drogy rozšiřují tam, kam by neměly. Drogou se však ale nic nevyřeší.
Lze rozpoznat braní drog? U člověka, který drogy užívá příležitostně nebo je pouze zkouší, není snadné rozpoznat příznaky. Ty se dostavují společně se závislostí. Příznaky mohou být náhlé změny nálad, úbytek na váze, ospalost, zapomnětlivost, podstatná ztráta zájmu o školu, koníčky, sport, kamarády a rodinu, ale takových příznaků je určitě více.
Jak lze drogám předcházet? Jedinou jistou prevencí proti drogám je tyto látky nezkoušet, neexperimentovat s nimi. Pokud se však do tohoto problému dostaneme, musíme se pokusit tuto závislost potlačit sami, pokud tohle však nezvládáme, existují různé léčebny, které se na drogovou problematiku, závislost na alkoholu či na lécích specializují. Léčbu však člověk musí podstoupit sám, dobrovolně. Prvním krokem k úplnému vyléčení je silná vůle a odolnost. Pokud se vezmeme drogu, hazardujeme nejen se svým zdravím, ale i se zákonem. Drogy zde byly a budou, my jen můžeme odolávat jim a snažit se pomoci závislým se závislosti zbavit. Tento problém nelze přehlížet, ale měl by se řešit.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Problematika drogMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)