ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.82
Hodnoceno: 94x Prosím, ohodnoť práci

Pravda a lež

Lež má krátké nohy a pravda vítězí, tato rčení říkali již naši předci a říkáme je i my. Pokud se však zamyslím, má vůbec lež ještě krátké nohy, a vítězí pravda?

Kolik lidí, tolik názorů. Podle toho mého pravda ztrácí své preference na úkor lži. Pravda zaniká ve stínu lži. V dnešním světě zřejmě pravda nemá svoje místo jisté. Lež se tak stává věcí, s níž se každý den setkáváme a už jsme si na ni zvykli. Mnozí z nás lžou denně a asi všichni alespoň jednou v životě zalhali. Lež číhá na každého, a to kdekoliv - doma, v práci, ve škole, v televizi a novinách i jinde.
Pokud se podíváme na volební plakáty a prohlášení našich politiků i celých politických stran, po volbách brzy zjistíme, že politici rychle zapomínají a dělají, jako by nic takového, co je na plakátech napsaného, vůbec nikdy neřekli. Lži tak střídají další lži.

Stále více a více jsme přesyceni reklamou. Samozřejmě i v reklamě je dost lží, kdy až za několika lžemi se skrývá pravda. Právě lži dělají reklamu tak zajímavou a výhodnou pro nerozumné lidi.
S reklamou také souvisí noviny, hlavně bulvární tisk. Hned na titulní straně najdeme spoustu lží, jež dělají dobrou reklamu těmto novinám, neboť představují veliké senzace. Hlavně proto je bulvární tisk tak dobře prodejný. Pravda však většinou vyjde najevo o pár týdnů později, kdy se na titulní straně objeví omluva člověku, jemuž bylo ukřivděno.

Sám mám se lží několik zkušeností, mnohokrát mi někteří lidé a přátelé lhali a já tomu, co mi povídali, téměř vždy uvěřil. Osobně si vážím a věřím lidem, kteří nelžou a mluví pravdu.

Pravda je dnes velmi cenná, řekl bych cennější než drahé kovy a drahé kameny. Nemluvit pravdu a vymlouvat se, to se stává bohužel normálním a stylovým jevem. Přesto má lež stále krátké nohy a pravda většinou nakonec vítězí. Bohužel s pravdou se šetří, možná proto, aby zbyla.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: borec, 09.03.2011

­­­­

Slohová práce Pravda a lež ve slovenštině?

Slovenskou verzi této slohové práce naleznete na adrese:

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Pravda a ležMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­