ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.06
Hodnoceno: 869x Prosím, ohodnoť práci

Přátelství

Úvahu na tohle téma jsem si vybrala, protože je mi nejbližší. Zamysleme se nad tím, jak je přátelství vzácné.

Je neuvěřitelné, jak se postupem času mění názory člověka. V dětství nás obklopovala celá řada kamarádů, zatímco čím je člověk starší, tím si své kamarády tak nějak řadí do pomyslných kategorií a mnohé kamarádství z dětství upadají. Vlastně ani nevím proč se plno lidí, se kterými jsme si dříve rozuměli, z našeho života vytrácí. I přesto se domnívám, že každý člověk má přátele, na které se může s jistotou a pocitem, že jej stroze neodbude, obrátit. Když se tak zamýšlím, tak zjišťuji, že většina lidí má kamaráda, kterého označuje domnělou etiketou "NEJ".

Přátelství začíná, dá se říct, už v předškolním věku. Již v mateřské škole se tvoří určité skupinky osob, které mají, jak se říká společnou řeč. V tak raném věku se kamarádí většinou osoby stejného pohlaví.
S nástupem do první třídy takovéto kamarádství končí, poněvadž se změnou kolektivu přicházejí i noví kamarádi.

Čím je člověk starší, má jiné záliby a zájmy, podle toho si také podvědomě vybírá své přátele. Málokdy se přátelí třeba velice společenský, sportovně založený člověk s intelektuálem, který je rád sám a nejraději třeba pozoruje hvězdy, i když je fakt, že protiklady se přitahují. Ve škole vznikají přátelství, která někdy trvají až do pozdního věku, ale i toto je vzácností. Můžeme mít velké množství kamarádů, ale jen málo z nich je možno označit slůvkem "přítel". Stává se, že někdo za celý svůj život takového člověka, se kterým by se podělil o svoje radosti i starosti a kterému by mohl říct úplně všechna svá tajemství, nikdy nenajde, ale doufám, že takových lidí je jako šafránu, protože život bez přítele, zdá se mi, by byl těžší a takový smutnější.

Myslím, že předpokladem perfektního přátelství je taky začít vidět osoby kolem sebe, takové jací jsou, se všemi chybami i zápory. I my bychom si měli uvědomit, že nejsme bezchybní. – "Nemá chyby, jen tu, že je bez chyb." (Gaius Plinius Secundos Maior). Nejdříve bychom se měli zamyslet nad chybami vlastními a teprve potom kritizovat okolí.

Domnívám se, že přátelství člověk potřebuje stejně jako vzduch, nebo vodu. Ono totiž "Přátelství násobí radost a dělí žalost." (F. Bacon)

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Marťulka Oravcová, 14.05.2004

­­­­

Diskuse ke slohové práci
PřátelstvíMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­