ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.71
Hodnoceno: 291x Prosím, ohodnoť práci

Přátelství a kamarádství

Co je to kamarádství? Co to znamená být dobrým kamarádem? A jaký je rozdíl mezi kamarádstvím a přátelstvím? To všechno jsou otázky, které si v životě klade každý z nás. Všichni totiž chceme mít mnoho kamarádů a snad ještě více přátel. Člověk bez přátel je totiž jako ryba bez vody. Není na světě snad horší situace než nemít přátele. Proto je dobré vědět, co to vlastně kamarádství a přátelství vůbec je.

Podle mého názoru je mezilidské kamarádství vztah několika lidí, kteří spolu chodí do školy, do práce, navštěvují zájmové kroužky anebo společně dělají věci, jež je baví. Mluví spolu o počasí, módě, škole, práci, apod. Kamarádi spolu můžou jít do kina, jet na výlet na kole, nebo si třeba jít zahrát bowling. Toto kamarádi všechno dělají, ale to, co je dělá odlišnými od pravých přátel, je vzájemná důvěra.

Většina kamarádů se totiž tváří jako přátelé pouze tehdy, když něco potřebují. To se chovají jako andílci, ale když je někdo jiný ve velkých problémech, raději dělají, že se jich to netýká. Tuto situaci správně vystihl římský filozof a spisovatel Seneca, když řekl: "Mám mnoho kamarádů, na které se mohu obrátit kdykoliv, když nic nepotřebuji." Ale opravdové přátelství je něco jiného. Přátelství znamená něco víc než kamarádství. V přátelství si přátelé důvěřují a říkají si to, co by nikomu jinému nepověděli, protože by se báli, že to vyzradí. Opravdoví přátelé si mezi sebou řeknou cokoliv, neboť ví, že je ten druhý nikdy, ale opravdu nikdy nezradí.

Dobrý přítel se podle mého názoru pozná ještě podle jednoho známého přísloví: "V nouzi poznáš přítele." Pravý přítel pomůže druhému příteli, i když se mu to nehodí, nemá čas, nebo když sám má nějaké problémy. Pravý přítel nikdy neřekne, že nemůže pomoct a že nemá čas, protože ví, že kdyby on sám byl v nějakém problému, tak jeho přítel by mu taky vždy pomohl. Například jeden můj přítel mívá problémy s matematikou. Moc se mu nedaří pochopit látku už ve škole, a tak se musí často doučovat doma. Jednou měl těsně před důležitou písemkou z rovnic, která mu měla rozhodnout o známce na vysvědčení, a tak přišel za mnou, jestli bych mu nemohl pár příkladů vysvětlit a poradit. I já jsem se v té době měl učit na několik důležitých písemek, ale přesto jsem svého přítele neodmítl. Ochotně jsem mu dvě hodiny vysvětloval, jak se počítají rovnice, takže nakonec to celkem dobře pochopil a z té důležité písemky dostal dvojku, která znamenala, že měl dvojku i na vysvědčení. Byl moc rád a i já jsem cítil příjemný pocit, že jsem pomohl svému dobrému příteli.

Závěrem bych rád řekl, že je moc důležité mít hodně kamarádů. Ještě důležitější ale je mít několik opravdových přátel, kteří vždycky podrží, nezradí a kdykoliv pomůžou. Bez nich by byl život o moc těžší, a proto si jich každý musí velmi vážit.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Don_Salieri, 01.05.2009

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Přátelství a kamarádstvíMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­