ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.17
Hodnoceno: 12x Prosím, ohodnoť práci

Práce od nás vzdaluje tři velká zla: nudu, neřest, nouzi (2)

Nuda, neřest, nouze - tyto tři slova vystihují "postrach" lidského stvoření. Nikdo z nás se nechce nudit, neplánuje to a nemá to rád. Někteří nudu z nouze zahání prací. Jiní si tak vnitřně očisťují své neřesti. Existují tři základní typy situací, kdy nás práce vzdaluje od nudy, neřestí a nouze...

"Nudím se, tak jdu pracovat" aneb slova první. Začíná to pokaždé stejně. Když jsem doma, nemám co dělat a opravdu hodně se nudím, vezmu vysavač, čistící prostředky a začnu uklízet celý byt. Je to zvláštní, že k úklidu mě dovede nuda, protože jinak domácí "očistec" opravdu nemám ráda. Čím to je? Při práci většinou zapomínáme na všední problémy, nesoustředíme se na věci, které nás trápí a výsledek nás může těšit a vnitřně uspokojit.

"Musím pracovat, potřebuji peníze" aneb slova druhá. Podle mě nejhorší pravda, kterou může říct drtivá většina lidí. Uživit sebe či svou rodinu je asi nejsilnější myšlenka honící se hlavou člověka nudící se ho v práci. Dá se proti tomu bojovat? Vždyť v tomto případě se práce stává víc jak z poloviny zlem. Když se zamyslím, tak zabraňuje pouze neřesti. Nuda a nouze přetrvávají a bojovat se dá pouze tak, že svědomitě a řádně vykonáváte práci. Ale pozor na slova třetí...

"Pracuji, nepotřebuji peníze." Ano, workoholismus. V úvodním citátu se píše, že práce od nás vzdaluje nudu, neřest a nouzi. Podle mě i ta práce se může stát neřestí. Kvůli ní lidé nemají čas na rodinu, věnovat se svým koníčkům či si pořádně odpočinout.

A co slova čtvrtá? "Nepracuji, nepotřebuji nebo jen nechci." To jsou lidé, kteří mají financí hodně anebo naopak nemají žádné. I když je rozdíl mít či nemít peníze, tito "případi" totiž přemýšlejí stejně. Vymýšlejí různé hlouposti jak se zabavit. Většinou vzniknou nápady, které se slušným chováním nemají mnohdy nic společného. Baví se neštěstím druhých. Například mladí lidé poslední dobou raději navštěvují noční podniky a z nicnedělání se opíjí a tropí hlouposti. Co jiného mají dělat? Komu by se chtělo dobrovolně dělat domácí práce, chodit do zaměstnání či někomu jen tak pomáhat?

Tak jak to tedy je? Zapomínáte při práci na své problémy? Těší vás? Zaháníte tak nudu? Nebo je to pouze povinnost? Máme spoustu otázek k zodpovězení. Ale předtím se zamyslete, je přece jen pravda, že práce od nás vzdaluje tři velká zla: nudu, neřest, nouzi?

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Šárka Pokorná, 27.05.2008

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Práce od nás vzdaluje tři velká zla: nudu, neřest, nouzi (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­