ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.09
Hodnoceno: 54x Prosím, ohodnoť práci

Pomluvy


OSNOVA:

I. Úvod:a) Co je pomluva?
II. Stať:a) Původce
b) Ti, kterých se to týká
c) Příjemce
III. Závěr:a) Zamést si před vlastním prahem


Dlouho uvažuji nad tím, co nutí lidi druhé pomlouvat. Co je to vlastně pomluva? Pomluva může být výrok, který nemusí nikomu ublížit, jen má za úkol pobavit, ale vyskytují se i pomluvy útočné, uštěpačné. Nejhorší jsou ty, které člověka pošpiní a udělají mu špatné jméno a pověst.

Na internetu jsem si k pomluvám našel citát: "Jed pomluvy otravuje tři lidi: toho, kdo ji říká, kdo ji poslouchá a toho koho se týká." Myslím, že k tomu není co dodat. Původce pomluv určitě trápí svědomí a má výčitky a když se provalí, že nic není pravda, okolí ho už tolik nebere vážně.

Dále tu máme stranu trpící nejvíc - slušní lidé. Většinou se dostali do pomluv omylem, třeba špatně vyloženým chováním nebo výrokem, a také nevždy mají dostatek sebevědomí, aby se nad to všechno povznesli a prožívají strach, co jim řekne jejich okolí.

Nakonec jsem si ponechal příjemce pomluv. Ti mají dvě možnosti, poslat pomluvu dále a ještě si k ní něco přidat, anebo si vytvoří vlastní názor a dále se jí nezabývají. Ale bohužel často zvolí tu první možnost.
Vím, že pomluvu nikdy z našeho chování a jednání nevymýtíme. Říká se, že pomlouvají hlavně kolektivy dívek, ale nesmíte mít chlapce za svatoušky...

Každý z nás si určitě rád zdrbne. Ale nikomu není nic po tom, jak se chovám, co dělám, jak mluvím a jednám. Nikdo nemá právo kritizovat druhého, protože se může stát i Vám, že budete středem pomluv. Z čehož vyvozuji, že základem je zamést si před vlastním prahem a teprve potom kritizovat jiné.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Wrinkle.Pillow, 12.01.2006

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
PomluvyMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­