ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.54
Hodnoceno: 52x Prosím, ohodnoť práci

Pojem lásky v Kytici

Láska. Nejdříve bychom si měli uvědomit, co to vlastně láska je. Láska se může projevovat mnoha způsoby a může mít mnoho podob. Některé z nich zachytil Karel Jaromír Erben ve své Kytici.
V baladě Polednice matka udusí své dítě ze samé lásky k němu, ze strachu, že by o něj mohla přijít. Jaká to vlastně byla láska? Nebyl to boží trest za zbytečné vyhrožování a braní slova Polednice nadarmo. Nebyl to jen strach z muže, co řekne tomu, až dítě nenajde doma? Brala matka vůbec ohled na ubohé dítě, které se jí bránilo v náručí nebo jen myslela na to, co řekne muži, až přijde domů? Byla to opravdu tak horoucí mateřská láska?
Mateřská láska se také objevuje v baladě Vodník. Neposlušná dívka se utopila a stala se vodníkovou ženou. Velice se jí stýskalo a tak uprosila vodníka, ať ji pustí k matce. Matka ji ale už nazpět do hlubin vod nechtěla pustit. A tak vodník zabil jejich dítě –malého vodníčka. Opravdu matka milovala svoji dceru, když ji nechtěla pustit k dítěti? Jak velká byla její láska, když dokázala obětovat vlastní vnouče? Nebyla to jen marnivost, aby opět nezůstala sama na zemi? A co vodník? Miloval svoji ženu, miloval vůbec své dítě, malého vodníčka? Ve filmu byla tato konečná scéna ztvárněna tak, že vodník na konci pláče u mrtvého těla dítěte. Můj názor na něj ovšem je takový, že je to chladnokrevná stvůra, když dokáže zabít vlastní dítě, aby se pomstil ženě. Ale někdo může namítnout: O co je vodník horší než matka, která své dítě udusí?
K.J.Erben nepsal jen o mateřské lásce, ale také o lásce milenecké - např. Dceřina kletba - či lásce k Bohu a milému - např. Svatební košile.
Psal vůbec K.J.Erben o lásce nebo jen o rozmarech, lidském strachu a chtíči? Zná vůbec někdo definici lásky?

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Deža kopírák, 31.03.2005

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Pojem lásky v KyticiMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­