ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.53
Hodnoceno: 53x Prosím, ohodnoť práci

Pojem lásky v Kytici

Láska. Nejdříve bychom si měli uvědomit, co to vlastně láska je. Láska se může projevovat mnoha způsoby a může mít mnoho podob. Některé z nich zachytil Karel Jaromír Erben ve své Kytici.
V baladě Polednice matka udusí své dítě ze samé lásky k němu, ze strachu, že by o něj mohla přijít. Jaká to vlastně byla láska? Nebyl to boží trest za zbytečné vyhrožování a braní slova Polednice nadarmo. Nebyl to jen strach z muže, co řekne tomu, až dítě nenajde doma? Brala matka vůbec ohled na ubohé dítě, které se jí bránilo v náručí nebo jen myslela na to, co řekne muži, až přijde domů? Byla to opravdu tak horoucí mateřská láska?
Mateřská láska se také objevuje v baladě Vodník. Neposlušná dívka se utopila a stala se vodníkovou ženou. Velice se jí stýskalo a tak uprosila vodníka, ať ji pustí k matce. Matka ji ale už nazpět do hlubin vod nechtěla pustit. A tak vodník zabil jejich dítě –malého vodníčka. Opravdu matka milovala svoji dceru, když ji nechtěla pustit k dítěti? Jak velká byla její láska, když dokázala obětovat vlastní vnouče? Nebyla to jen marnivost, aby opět nezůstala sama na zemi? A co vodník? Miloval svoji ženu, miloval vůbec své dítě, malého vodníčka? Ve filmu byla tato konečná scéna ztvárněna tak, že vodník na konci pláče u mrtvého těla dítěte. Můj názor na něj ovšem je takový, že je to chladnokrevná stvůra, když dokáže zabít vlastní dítě, aby se pomstil ženě. Ale někdo může namítnout: O co je vodník horší než matka, která své dítě udusí?
K.J.Erben nepsal jen o mateřské lásce, ale také o lásce milenecké - např. Dceřina kletba - či lásce k Bohu a milému - např. Svatební košile.
Psal vůbec K.J.Erben o lásce nebo jen o rozmarech, lidském strachu a chtíči? Zná vůbec někdo definici lásky?

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Pojem lásky v KyticiMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)