ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.60
Hodnoceno: 10x Prosím, ohodnoť práci

Poevropšťování

Právo pro každého! A za výjimečně nízkou cenu! Jenom dnes! (I když za sto let bude mnohem výhodnější nabídka...)

Tak nějak mi připadá všechen ten zmatek kolem práv v 19. století a s tím související "poevropšťování". Jistě, zjednodušila jsem to, ale pro mou myšlenku to, myslím, stačí.
Co si vlastně představím, když se řekne "poevropšťování"? Paradoxně se mi chce přirovnat nové primány k africkým domorodcům.
Mí noví spolužáci dostanou nové oblečení, přizpůsobí se jazyku, vzdělají se a získají nové tradice. (Kolik je hodin? Za pět minut večerka!)
Až na to, že ti to na rozdíl od afrických domorodců dělají zcela dobrovolně a nejsou k tomu přinuceni žádnou silou.
Dneska už to určitě vidíme jinak, i když názory na "poklidný" vstup Afriky do "Evropské unie" devatenáctého století se pořád různí. I když se tímto problémem nezabývám dlouho, něco mi v tom skřípe. Zdá se mi trošku nafoukané jen tak si přijít někam, kde to z jiného úhlu pohledu funguje a narušit zákony a dokonce i zasahovat do víry. I když je mi jasné, že Evropané v 19. století to nejspíš brali jako svou povinnost od Boha. Jenomže my, jejich potomci, se teď díváme na zdevastovanou Afriku, kde lidé vypadají jako stádo, které si vynutilo odchod pastevce. Můžeme si kopat do kamínků a dělat jako že nic, ale kdo ví, jestli zrovna můj praprapradědeček nekolonizoval Afriku?
A nebylo za úmyslem osvěty třeba jen obyčejné zabírání půdy a získávání surovin?
A proč nekolonizujeme svět lvů, tygrů, slonů, když pro ně byli černoši taky jenom zvířátka!?

Nemyslím si, že se jako lidstvo ze svých chyb umíme poučit. Hádejte, co se stane jako první, když objevíme myslící život na jiné planetě a PODLE NÁS bude na nižší úrovni...?

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Abderytka, 02.10.2006

­­­­

Diskuse ke slohové práci
PoevropšťováníMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­