ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.75
Hodnoceno: 52x Prosím, ohodnoť práci

Počítačové pirátství je zločin?!

  • jedno ze zadání písemné práce z češtiny pro maturitu 2011
  • zpracování: úvaha o problematice nelegálního stahování dat
  • výchozí text: Kabelku byste neukradli - Mobil byste neukradli - Film byste neukradli - Pirátství je zločin! (text spotu zaměřeného proti nelegálnímu stahování dat)

V dnešním světě má téměř každý doma počítač připojený k celosvětové síti Internet. Zamysleli jste se někdy nad tím, co vše lze na Internetu dělat? Možností se nám nabízí spousta. Na webu si můžeme přečíst různé laické i odborné články, zhlédnout vybraná videa, zahrát si on-line hry, vyřídit e-maily či popovídat si s přáteli. Ale zařadit sem můžeme i takzvané pirátství.

Stahujete si písničky nebo filmové snímky? Vypalujete si hudbu a filmy? Pak musím konstatovat, že se řadíte mezi piráty, co si nelegálně - bez toho, aby šli do obchodu a koupili si originál - raději z pohodlí domova stáhnou kopii.

Myslím, že se najde spousta lidí, co si toto neuvědomují. Někteří tvrdí, že když nikomu nic neprodávají, nemohou se stát piráty dat, ale opak je bohužel pravdou. Jak by se vám líbilo, kdybyste byli okradeni? Ona i samotná kopie někoho poškozuje - ať už samotného interpreta, autora díla, nebo třeba jeho distributora.
Pozoruhodné je, jak už i malé děti, sedící před monitorem počítače, si na Internetu umí stáhnout hru. Řekneme si, vždyť ony ve svém věku ještě neví, že nějaký člověk hru nelegálně zkopíroval, aby se o ni podělil s ostatními, co si originál nechtějí kupovat za vysokou cenu. Ale je to tak správně?
Zkuste si představit, že jste třeba slavný zpěvák. Vyděláváte z koncertů, ale i z prodeje svých CD. Pak se ale najde někdo, kdo si vaše originální cédéčko zakoupí a jeho obsah vystaví na webu. Vy z toho potom ve výsledku máte menší výdělek. I když jste svou práci odvedli dobře, jako by vás za ni ani neohodnotili.

Když tuto problematiku shrnu, i já sama si čas od času stáhnu film nebo písničku do svého telefonu. Tudíž ani já nejsem nejpoctivější, ale dokud tomu někdo nezabrání, bude toto téma jen diskusí.
Zkuste si alespoň čas od času koupit CD s hudbou nebo oblíbený film na DVD, abyste trochu zabránili pirátství.
Jaký názor máte vy?


Poznámka redakce (6. 9. 2012):
Abychom uvedli problematiku počítačového pirátství úplně na pravou míru, jednoduše řečeno v ČR v tuto chvíli platí, že stahování je legální a sdílení nelegální. Tedy platí, že stahování filmů a hudby (tzn. audiovizuálních děl) z Internetu pro osobní potřebu není u nás dle zákona považováno za protiprávní jednání. U počítačového softwaru (tzn. i počítačových her) je situace odlišná, používání nelegálně nabytého programu je již v rozporu ze zákonem. Nezákonné je pak jakékoliv šíření děl chráněných autorským zákonem (nevztahuje se pouze na Internet).

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Počítačové pirátství je zločin?!Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)