ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.88
Hodnoceno: 24x Prosím, ohodnoť práci

Pirátství?

  • jedno ze zadání písemné práce z češtiny pro maturitu 2011 znělo Počítačové pirátství je zločin?! a jednalo se o úvahu o problematice nelegálního stahování dat
  • výchozí text zadání: Kabelku byste neukradli - Mobil byste neukradli - Film byste neukradli - Pirátství je zločin! (text spotu zaměřeného proti nelegálnímu stahování dat)

Počítačové pirátství aneb ilegální šíření a stahování dat (nejen) prostřednictvím Internetu je v dnešní době významným a vážným problémem, rostoucím a šířícím se závratnou rychlostí. Proč tento problém tak rychle expanduje a z jakých důvodů jsme internetovými piráty téměř všichni?

Odpověď je logická, leč morálně naprosto špatná. Uživatelé počítačů si stáhnou jisté programy, hry, nebo CD zdarma mnohem raději, než kdyby museli za zmíněné věci platit či dokonce vážit cestu do kamenné prodejny, nemyslíte?

Mezi současnou mladou generací existuje trend téměř týdenního/denního pirátství. To znamená, že každý adolescent se minimálně jednou týdně dopustí trestného činu - což si valná většina populace vůbec neuvědomuje.

Komu vlastně pirátstvím škodíme? Především veškerým majitelům autorských práv daných děl, ale i sami sobě. Jedno z desatera přikázání - nepokradeš - porušil díky ilegálnímu pirátství prostě každý. I v dnešní době je pro policii nebo kontrolní úřady prakticky nemožné vystopovat konkrétní počítač s kradeným materiálem; a pokud k tomu občas dojde, jde většinou o "velkou rybu", napojenou na mafii a různé větší sítě počítačů. Tvůrcům aplikací, hudebním vydavatelstvím, fotografům i filmovým producentům vznikají denně obrovské škody.

Otázku, kterou bychom si měli položit, bych formuloval přibližně takto: "Dojde někdy v (blízké) budoucnosti k úplnému či částečnému vymýcení internetového a počítačového pirátství, nebo zcela naopak přinutí budoucí situace autory ke zlevnění jejich produktů či k lepší ochraně autorských práv?"
Jednou z dalších možností je i ta, kdy mnohé společnosti zbankrotují, nebo zcela naopak vše zdraží, aby se udržely ve hře díky lidem, kteří stejně do kina půjdou. Vše záleží na ekonomice a morálce lidstva samotného.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Ragemode, 18.12.2012

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Pirátství?Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­