ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.36
Hodnoceno: 39x Prosím, ohodnoť práci

Pes žijící s člověkem

Pes a člověk k sobě patří odedávna. Už v pravěku, kdy si lidé ochočili vlka, jenž je začal poslouchat a tak se stal krotkým, probíhá přeměna vlka ve psa.
Jenže od té doby se toho hodně změnilo. Lidé psy začali cvičit a šlechtit, čímž vznikala nová plemena, která byla naučena a taky svými fyzickými parametry vypěstována jen k jedné určité věci - například chrti mají ideální tělo k běhání a závodění, husky k tažení, buldoci byli vypěstováni pro svůj vzhled, a mohl bych jmenovat ještě mnoho dalších případů. Skoro každé plemeno má své obrovské přednosti. Měli bychom si uvědomit, že nás lidi taky nikdo necvičil a už vůbec se z nás nesnažil vypěstovat něco jiného než člověka.
Některá psí plemena už bez lidské pomoci nedokážou ani vychovávat štěňata, jiná se dožívají minimálního věku, nebo už odmalička trpí vrozenými nemocemi a bez prášků, léků a lékařů by nepřežila. Lidem je i to málo a zdá se jim, že některá plemena potřebují ještě upravit, proto jim protrhávají chlupy, tupírují uši a ocasy, a vymýšlí si nesmysly, které jsou zvířatům nepříjemné, poněvadž je bolí.
Už před mnoha staletími se lidé rádi bavili zápasy nejen lidskými, ale i zvířecími - včetně bojů mezi psy. Z toho vyplývá, že některá plemena jsou příliš agresivní a útok psa na člověka není ničím výjimečným, bohužel někdy končí dokonce i smrtí člověka. Nelze však všechnu vinu svádět na psy, jelikož je tak lidé vyšlechtili - například pitbullteriér při útoku na svou oběť (nebo i při tréninku) se do cíle zakousne a i když ji chce pustit, nemůže, jelikož byl vypěstován tak, aby dostal křeč a nemohl povolit čelisti.
Tohle pěstování psů, při nemž jsem vyjmenoval zatím spíš ty horší zásahy člověka, má i své kladné stránky.
Velice povedené plemeno je retrívr. Pes, jenž je velmi chytrý a pomáhá především slepým lidem se pohybovat po městech a místech, kde by jinak potřebovali pomoc jiných lidí.
Psi jsou známí nejen svým sluchem, ale i čichem, proto jsou plemena, která po čichu rozpoznají drogy a jiné látky pro člověka nezjistitelné. Určitě nesmím zapomenou na psy, kteří pomáhají v krizových situacích a bez problémů najdou lidi, kteří uvízli v troskách, horách nebo se jen ztratili. Všichni tihle psi s výjimečně kladnými vlastnostmi se využívají v armádách, záchranných službách, soukromých sektorech a jiných pomocných organizacích.
Na závěr se dá říct jenom jedno: všechno má své kladné i záporné stránky, každý si o šlechtění psů musí udělat svůj obrázek.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: lukáš, 08.09.2007

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Pes žijící s člověkemMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­