ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.36
Hodnoceno: 39x Prosím, ohodnoť práci

Pes žijící s člověkem

Pes a člověk k sobě patří odedávna. Už v pravěku, kdy si lidé ochočili vlka, jenž je začal poslouchat a tak se stal krotkým, probíhá přeměna vlka ve psa.
Jenže od té doby se toho hodně změnilo. Lidé psy začali cvičit a šlechtit, čímž vznikala nová plemena, která byla naučena a taky svými fyzickými parametry vypěstována jen k jedné určité věci - například chrti mají ideální tělo k běhání a závodění, husky k tažení, buldoci byli vypěstováni pro svůj vzhled, a mohl bych jmenovat ještě mnoho dalších případů. Skoro každé plemeno má své obrovské přednosti. Měli bychom si uvědomit, že nás lidi taky nikdo necvičil a už vůbec se z nás nesnažil vypěstovat něco jiného než člověka.
Některá psí plemena už bez lidské pomoci nedokážou ani vychovávat štěňata, jiná se dožívají minimálního věku, nebo už odmalička trpí vrozenými nemocemi a bez prášků, léků a lékařů by nepřežila. Lidem je i to málo a zdá se jim, že některá plemena potřebují ještě upravit, proto jim protrhávají chlupy, tupírují uši a ocasy, a vymýšlí si nesmysly, které jsou zvířatům nepříjemné, poněvadž je bolí.
Už před mnoha staletími se lidé rádi bavili zápasy nejen lidskými, ale i zvířecími - včetně bojů mezi psy. Z toho vyplývá, že některá plemena jsou příliš agresivní a útok psa na člověka není ničím výjimečným, bohužel někdy končí dokonce i smrtí člověka. Nelze však všechnu vinu svádět na psy, jelikož je tak lidé vyšlechtili - například pitbullteriér při útoku na svou oběť (nebo i při tréninku) se do cíle zakousne a i když ji chce pustit, nemůže, jelikož byl vypěstován tak, aby dostal křeč a nemohl povolit čelisti.
Tohle pěstování psů, při nemž jsem vyjmenoval zatím spíš ty horší zásahy člověka, má i své kladné stránky.
Velice povedené plemeno je retrívr. Pes, jenž je velmi chytrý a pomáhá především slepým lidem se pohybovat po městech a místech, kde by jinak potřebovali pomoc jiných lidí.
Psi jsou známí nejen svým sluchem, ale i čichem, proto jsou plemena, která po čichu rozpoznají drogy a jiné látky pro člověka nezjistitelné. Určitě nesmím zapomenou na psy, kteří pomáhají v krizových situacích a bez problémů najdou lidi, kteří uvízli v troskách, horách nebo se jen ztratili. Všichni tihle psi s výjimečně kladnými vlastnostmi se využívají v armádách, záchranných službách, soukromých sektorech a jiných pomocných organizacích.
Na závěr se dá říct jenom jedno: všechno má své kladné i záporné stránky, každý si o šlechtění psů musí udělat svůj obrázek.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Pes žijící s člověkemMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)