ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.95
Hodnoceno: 43x Prosím, ohodnoť práci

Pes v současné rodině

Pes je přítel člověka. Tato věta je všeobecně všude známá, ale nikdo si nepoložil otázku, zdali právě člověk je skutečným přítelem psa.

Budu teď psát o psovi, který žije v paneláku. Panelák nemá žádnou zahrádku, jen balkón. Ovšem takový prostor s čistým vzduchem by nestačil ani tomu nejmenšímu plemeni. Panelákový pes je tedy zcela závislý na tom, kdy ho jeho rodina vezme ven na procházku. Pobyt na vzduchu má tak značně omezen. Lidé, kteří chodí do práce, nechávají svého psa doma samotného, a jejich mazlíček v této chvíli obvykle trpí. Rodina se o svého psa může starat se vší láskou, zahradu mu ale nenahradí ani půldenní venčení.

Vezměme si dále psa žijícího v baráku se stálým přístupem na určitou volnou plochu, které budeme říkat "zahrádka". Pes se vyběhá, má přehled o dění venku a zdá se být veselý. Lidé takového psa už většinou nemají potřebu venčit. Dostáváme se tedy k velké nevýhodě, kdy tento pes nemá přístup ke psům ostatním. Pes se v takovém případě může stát agresivnějším, více vázaným na své teritorium, nebo naopak bojácnějším vůči ostatním psům.

Výše zmíněné rozdíly mezi psem panelákovým a zahrádkovým napovídají, že vše má své klady a zápory.

K tématu Pes v současné rodině určitě patří i láska rodiny ke svému čtyřnohému miláčkovi. Totiž "láska" někdy nezná hranice - občas se stane, že jí je až s přemírou. V našem případě mám na mysli například pejska, kterého jeho majitelé považují téměř za dítě - dávají mu žrát lidská jídla, strojí ho do oblečků... Tento pes však má osud docela nejistý. Takový obézní pes může mít problémy s klouby či srdcem, a je tak více pravděpodobné, že se dožije nižšího věku.

Někdy je zase lásky ke svému čtyřnohému parťákovi hrozně málo. Rodina se o svého psa stará spíše pasivně, jen z nutnosti. Venčení trvá sotva 10 minut, hračky jsou pasé. Tento pes trpí asi nejvíce ze všech výše zmíněných. Každý živý tvor má totiž svou psychiku a tu nelze jen tak lehce obnovit.

A co z toho všeho plyne závěrem? Určitě známé ponaučení: "Jaký pán, takový pes".

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Kristýna Kárová, 17.03.2009

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Pes v současné rodiněMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­