ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.01
Hodnoceno: 126x Prosím, ohodnoť práci

Peníze - výtvor špatnosti

Peníze, jak já říkám, mohl vymyslet jen špatný člověk. A proč špatný? To během celé mé práce jistě pochopíte. Začal bych asi minulostí a pak bych přešel do současnosti. V minulosti, kdy lidé nevěděli, co to peníze jsou, se měli dobře, rozdělovali se o všechno a nikdo se nepovyšoval nad ostatními. Byla zde láska, spravedlnost a umění se spravedlivě dělit. Pak se ale doba posunula a začaly války, boje a honby za bohatstvím, kdo měl peníze, ten měl moc a naopak. Ne nadarmo se říká, že "nejvražednější touha je touha po penězích". A tak to platilo a dodnes platí. Nejeden život skončil kvůli penězům.
Dneska jsou peníze stále mocnými pány naší mysli, a spravedlnost a pravda často stojí až na druhém místě. A o tom mluví i toto nádherné přísloví: "Když promluví peníze, pravda zmlkne." A to platí nejen v justičních okruzích, ale i třeba ve sportu. Sport byl dříve spravedlivá a čestná hra, kde byl vítězem každý, kdo se zúčastnil, dnes je to zase jen na tom, kdo nakloní na čest, spravedlnost a sportovního ducha větší stín peněz. A i proto je mi špatně, že "žádná pevnost není tak silná, aby nemohla být dobyta penězi". Kam se potom poděla spravedlnost a čest? To nás za chvilku budou ovládat bohatí a chudí je budou muset poslouchat? NE! Protože "bohatství je pro moudrého sluhou, pro hloupého pánem"...
Ale každý by si měl uvědomit, že "bohatství člověka nepotěší a starostem neuleví". Za peníze si nekoupíš přátelství, lásku, upřímnost a čest. Možná si za ně koupíš moc, ale život bez lásky a přátelství není životem, protože "přítel, to je duše přebývající ve dvou tělech". Láska, ta jde od srdce a ne od peněženky, a toho je důležité se držet, to by mělo být naší prioritou, tomu bychom měli věřit. A proto by nám nemělo vadit přísloví "bez peněz do hospody nelez" a měli bychom si uvědomit, co je pro nás důležitější - jestli život bez peněz s pravou láskou a přátelstvím, nebo život s bohatstvím, láskou jenom kvůli penězům a přáteli jenom tak na oko za pár babek. Cože se říká? No přece že "peníze nedělají člověka šťastným" a že "peníze nejsou všechno" a taky že láska a přátelství je důležitější než všechno zlato světa. Už jste pochopili moji otázku na začátku? Už víte, jakou cestou se dáte? Já vám můžu dát jen jednu radu, rozmyslete si to pořádně a nikdy si nenechejte vrtat koleno pro korunu.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Jakub Bandas (Bambino10), 20.01.2008

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Peníze - výtvor špatnostiMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­