ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 4.00
Hodnoceno: 1x Prosím, ohodnoť práci

Patriarchální společnost

Proč posádky nejdůležitějších výprav v minulosti tvořili převážně muži? Na tuto otázku existují podle mě dva pádné důvody:

1. Patriarchální společnost

De facto by se již nadpis dal počítat jako odpověď.
Dříve muž zastával veškerou složitější práci. Ženy měly naopak za úkol strat se o domácnost a děti. Není to tak dávno, kdy to bylo stále normální. Dnes je v klidu možné jako žena budovat kariéru a potomky nemít vůbec. Dříve to však byl "jediný" smysl života.

2. Rozpoložení společnosti - muži versus ženy

Než se člověk dostal k ekonomice a k měně, jediné, o co se zajímal, byli právě jeho genetičtí nástupci. Biologicky to dává smysl. Ale lidská pošetilost nad ním zvítězila. Později jedince toužící po vzestupu na rádoby sociálním žebříčku popularity a moci spíš než kopulace za účelem rozmnožení lákal životní styl zbohatnout a zemřít. To druhé si samozřejmě nepřipouštěli. (A kdo byli ti, kdo tohle mohli dělat? Hádáte správně - muži.) Tedy z otců, starajících se o rodinu, se stali dobrodruhové toužící po poznání světa. Z toho vyplývá, že ženy to opravdu nikdy neměly jednoduché. Starat se o děti, vařit, prát, uklízet, přebalovat je, dělat s nimi úkoly, hlídat je, aby se ti malí primitivové například nepopálili o kamna. A dále se starat o dům, vytírat, zametat, podmetat, odmetat, mezitímco se váš manžel plaví po moři a hraje si na Kryštofa Kolumba. To mohlo být opravdu náročné.

A důvod mužů? Být stoprocentně objektivní je nemožné. Největší objektivnosti může člověk dosáhnout přiznáním své náklonnosti. Důvodů může být spousta. A i když jsem celou úvahu bral vcelku s lehkostí, tady bych měl být serióznější. Muž může mít, podle mě, pocit ztráty vlastního vědomí. Kdybyste byli celý den v práci, kde máte přesně nalinkováno, co máte dělat, poté přišli domů, kde na vás čekají další rozkazy, byli byste z toho logicky dost otrávení. Žena vám řekne, že se nevěnujete dětem, ač byste chtěli, avšak nemáte energii z věčných nařízení o rozložení vlastního času. Poté máte den volno. Potřebujete se konečně vyspat, ale děti vás v neděli ráno zkrátka nenechají. Řeknete jim, že si táta potřebuje zdřímnout. Ale jsou to děti a těm se vysvětlit nic jednoduše nedá. Takhle to chodí den za dnem a týden za týdnem. Jediné, co potřebujete, je mít chvíli čas pro sebe. A pokud ho máte denně věnovat po práci manželce a dětem, kdy vám zbyde?

Každá strana není nikdy vinna, nebo nevinna. Každá z nich má své pro a proti. Věty typu "Jestliže je muž unavený, ať se vzchopí, je to přece muž!" jsou zkrátka nesmyslné. Manželky mohly věnovat více času manželovi, aby se necítil jako pouhý zdroj příjmu a manželé možná měli svým manželkám více pomáhat, aby si na všechno nepřipadaly samy. Minulost již stejně nelze změnit, ale lze se z ní poučit. Nepopírat práva žen a neškatulkovat muže jako stroje na peníze.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: v o j t e c h, 29.11.2021

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Patriarchální společnostMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­