ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.00
Hodnoceno: 35x Prosím, ohodnoť práci

Pár řádků

Je to pár papírů srovnaných podle čísel, které drží ve vazbě. Nahoře je velkými písmeny vytištěný název, pár písmen, nic víc. Uvnitř je plno malých černých slov. "Se to moc i když po kočka přičemž" - náhodně vybraná nedávají smysl. Nikomu neublíží, nikoho nepohorší, ale ani nepohladí po duši. Nikdo si jich nevšimne ani se nepozastaví. Jsou chladná a prázdná.

Umět je tak srovnat, dát jim řád a pořádek, naučit je se smát a plakat. Na pozadí bílého papíru se začíná probouzet život. Ještě ne moc, ale přece něco začíná hřát. Z roviny začínají vyvstávat živé obrazy a pomalu se začínají měnit a vyvíjet.
Oči kloužou po papíře jako prst po rozvlněné vodní hladině. Ty dříve prázdné řádky nutí se zastavit, přemýšlet a nadechnout se. Nosem plně zabořeným do stránek občas projede zvláštní sladká vůně dřeva. Teplota sálá víc a víc. Na papíře se mezi černými písmeny objevila slaná kapka vody. A hned druhá, třetí. Slova se začínají mlžit před očima, ale čím méně jsou čitelná, tím více je cítit, jak hluboko jsou vrytá v srdci. Tam někde hluboko uvnitř to vře, prská a v hlavě vyvstává tolik otázek a všechny začínají "proč"? Je to neutichající dialog, při kterém kniha oslovuje a duše odpovídá.

Velká díla jsou prací velkých lidí. I když byla napsaná před sto lety, jsou stále tak úžasně přítomná, až to mrazí. Nesou těžké poselství - spoustu velkých myšlenek, které kráčí odvážně a hrdě se vztyčenou hlavou po nelehké cestě svého osudu. Za tu dlouhou dobu byla zatracována i oslavována. Moc dobře znají zaprášené horní poličky i skvostné paláce. Pomáhají nám do sebe skrýt spousty zloby, touhy po moci, slávě a bohatství, ale i hodně lásky, něhy a štěstí. Pomáhají nám se vykřičet z nenávisti, ublížení a tiše se jim můžeme svěřit s tajemstvím. Knihy jsou lidem tím, čím jsou perutě ptákům.

Vědí o nás všechno. Vyrůstaly s námi, učíme se z nich a bavíme se jimi. Jsou nám poznáním, pomáhají se rozhodnout, varují a odkazují nás na minulost a jsou ukazatelem, jak dál.
Můžeme do nich vtisknout svou tvář, kterou se sebou ponesou do nové doby, kde budou zase novým lidem svítit na cestu.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: zazvorova, 19.11.2006

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Pár řádkůMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­