ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.70
Hodnoceno: 23x Prosím, ohodnoť práci

Ostří nůž a břitká slova ber za správný konec


OSNOVA:

I. Úvod:a) Magické slovo
II. Stať:a) Význam a hloubka slova
b) Poučení
c) Filosofická úvaha
III. Závěr:a) Úvaha nad naším životem a vývojem


Slova mohou uzdravovat, mohou působit jako lék, avšak mohou také chutnat hořce, trpce a působit na nás jako jed.
Již v útlém dětství, kdy má první souvislá řeč jen tak ledabyle plynula, jsem doma často slyšel větu: "Važ si slova! Každé slovo může být tvým posledním." Slova opravdu mohou působit jako zbraň, ale i laskavé pohlazení pro duši. Už vím, že je to pravda, slova plynou a někdy si nestačíme ani uvědomit, že právě vyřčená slova mohou navěky uzamknout jakékoliv přátelství. Některá slova působí jako ostrá dýka, která bolestivě zraňuje duši a zanechává jizvy. Je to jako s rozbitým hrníčkem, který i po slepení nebude nikdy jako předtím - bez rýhy, šrámu. Je zvláštní, že slova tak hluboce zraňují člověka. Málo si uvědomujeme tuto mocnou sílu. Plytké řeči, pomluvy, lži, nadávky působí jako alergeny, které neblaze působí na každého z nás. Ubíjejí a ničí vše krásné, co bylo dáno každému z nás do vínku. Všichni jsme byli dětmi, uměli jsme půjčovat, pomáhat, nezávidět, neubližovat, smát a být bezelstní. Kam se poděla tato noblesa, která s námi přišla na tento svět? Kdy se vlastně vytratila? Kdo si ji vzal?
Doma také slýchám: "Vždycky se najdou lidé, kteří ti ublíží, ale ty nesmíš přestat věřit sám sobě. Jen musíš být více opatrný, komu uvěříš příště. Staň se lepším člověkem, poznej sám sebe a přemýšlej nad vyřčenými slovy. Pouč se z výtek. Jedině tak člověk roste." Roste naše osobnost a jedinečnost. Nikdo není dokonalý.
Domnívám se, že život je skutečně velmi jednoduchý. To co dáváme, dostáváme zpět. Svůj vlastní život ovládáme jen a jen my (našimi slovy, skutky, činy,...). Měli bychom se vyhýbat především myšlenkám, které již působí problémy a utrpení. Když budeme laskaví, budeme šťastní. Myslím, že i nepříjemné věci se dají říci klidně, slušně, bez urážek a ponížení. Věci se přeci mohou, pokud člověk jenom trochu chce, řešit s rozvahou a volbou vhodných neurážlivých komentářů. Umět volit ta správná slova je opravdu kumšt. Chce to sebeovládání, úctu k druhým, pochopení i pozitivní myšlení. Také umět odpouštět a být velkorysý. Umět se poučit z chyb, výtek a snažit se nehledat něco skrytého, nevysloveného, negativního za vyřčenou výtkou. Nehledejme složitosti tam, kde nejsou. Český jazyk má nejbohatší slovní zásobu, a proto se snažme do svého slovníku zařadit a používat ta nejpůsobivější, laskavá, zdvořilá a přívětivá slova. Vždyť si máme umět odpouštět a být k sobě více "partnerští".
Myslím, že pro náš život i vývoj potřebujeme záporné zkušenosti stejně jako kladné, abychom mohli prožít štěstí, musíme poznat smutek. Žijeme proto, abychom milovali, rozdávali radost, chápali druhé a nesoudili je. Pak nám bude dáno vše, co jsme připraveni přijmout.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: pandor, 04.04.2006

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Ostří nůž a břitká slova ber za správný konecMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­