ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.00
Hodnoceno: 45x Prosím, ohodnoť práci

Odložení dítěte do babyboxu - zločin, nebo jediná možnost? (2)

V roce 2005 se rozmohl v České republice nový fenomén zvaný babybox. Co si pod tímto pojmem vůbec představit?
Obyčejnou schránku podobnou té poštovní nebo snad jen díru ve zdi uzavřenou kusem obyčejného plechu? NE! Babybox opravdu není jen jakási poštovní schránka či díra ve zdi, jak se někteří lidé mylně domnívají. Babybox je tepelně vytápěná schránka, jejíž prostor je snímán kamerou, která je napojena na stálou službu v místní nemocnici, kde se zdravotní sestřičky o případné odložené dítě ihned postarají. Navíc matka odloženého dítěte zůstává v anonymitě. Pro matku nebo osobu, jež dítě do babyboxu odloží, je uvnitř schránky nachystaný papír s instrukcemi. Píše se v nich i o tom, jaký další osud dítě čeká a jak jej bude moci matka případně získat zpět.

Odložení dítěte do babyboxu - položme si otázku: "Jedná se o zločin, nebo lze tento úkon považovat v dané chvíli za jedinou možnost?"
Názory na tuhle otázku bývají různé. Například z křesťanského hlediska se takové jednání jeví jako naprosto nepřípustná věc. Žena je podle křesťanů stvořena k mateřství, je na něj připravována odmalička a mělo by se stát hlavním cílem jejího života. Když žena odloží své dítě, nezaslouží si podle křesťanského zvyku titul matky. Křesťané to tedy mohou považovat za zločin.
Když se ale nad tím sama zamyslím, pro dítě je určitě lepší, je-li odloženo do babyboxu, než aby trpělo nenávistí matky, žilo v krutých podmínkách nebo dokonce - v tom nejhorším případě - zemřelo.
A co interrupce? Problém, který se řeší snad každodenně po celém světě. Proč taková matka nepodstoupila včas interrupci? Možná z důvodu pozdního zjištění těhotenství. Možná... Odpověď na takovou otázku zná jenom sama žena, jíž se problém týká.
A nesmíme také zapomenout na ženy, které přicházejí do jiného stavu při znásilnění...

V dnešní době stále přibývá více manželských i nemanželských párů, jež nemohou na svět přivést svého vlastního potomka. Jediným východiskem pro ně je pak adopce. Dítě z babyboxu může tak pomoci i rodině, která své vlastní děti mít nemůže. Tihle lidé chtějí za každou cenu vychovávat dítě, jemuž by rádi poskytli rodičovskou lásku, šťastný a milý domov a připravili ho na život v dnešním někdy krutém světě.

Bude se bohužel vždy čas od času stávat, že se ženy ocitnou v takové životní situaci, kdy se musí rozhodnout, jestli si dítě ponechají, podstoupí interrupci, nebo zda jej odevzdají do náhradní rodiny k adopci.
Dnes už je pro ně jedním z řešení i legální a anonymní odevzdání dítěte do babyboxu. Některé matky by se jinak k tomuto činu pravděpodobně nikdy neodhodlaly, případně by si našly jinou, daleko smutnější cestu jak z problému ven (novorozenci v popelnicích...). Ve srovnání s přímou adopcí hned po porodu v nemocnici je zde anonymita ženy opravdu zajištěna. Existuje mnoho důvodů, proč zvolit právě tenhle nový světový fenomén zvaný babybox - špatná sociální situace ženy či partnerského páru, malá podpora rodiny, nepřipravenost na rodičovství, nedostatečné stáří rodičů a tak dále.

Na začátku práce jsem se zmínila i o možnosti získání dítěte zpět po jeho odložení do babyboxu, například z důvodu zlepšení sociální situace. Je proto stanovena určitá doba, kdy se může matka odloženého dítěte přihlásit a zažádat o předání dítěte zpátky do své péče. Nemocnice ji pak případně může doporučit i sociální zařízení, kde by mohla s dítětem dočasně přebývat.

Člověk má právo volby a věřím, že rozhodnutí matky je správné. Podle mého názoru by se tyto informace měly stále více dostávat do škol a mezi skupiny dospívajících lidí, jichž se tento problém ve větší míře týká. Každý se na to dívá jinak, zazlívat nikomu nemůžeme ani jeden názor.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: 999, 08.04.2010

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Odložení dítěte do babyboxu - zločin, nebo jediná možnost? (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­