ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.06
Hodnoceno: 34x Prosím, ohodnoť práci

Nevíš, kdo je tvým přítelem, pokud se s tebou neprolomí led

Co toto přísloví vyjadřuje, snad není nutné psát. Každý z nás jej chápe, protože jej z největší pravděpodobností už prožil. Zde se však skupiny lidí liší. Ti šťastnější se v člověku, kterému věřili, nezklamali, ti druzí bohužel ano. A právě zde se tvoří hranice mezi pouhým kamarádem a opravdovým přítelem.
Přátelství je bezpochyby pro člověka důležité. Jen si zkuste představit, jak by vám bylo, kdybyste si neměli s kým popovídat, s kým trávit volný čas apod. Přátelství nás odvádí od stereotypů všedních dnů. Ovšem přátelství je i vzácné a je třeba o něj pečovat. Je zajímavé pozorovat, jak se v průběhu života přátelství mění. Dalo by se říct, že se vyvíjejí s námi. Když jsme malými dětmi, hledáme si vrstevníky, abychom si měli s kým hrát, abychom se měli s kým dělit o hračky. Poté nastanou školou povinná léta. Některá přátelství toto období překonají bez větší újmy, jiná se rozpadnou. Největší zkouškou přátelství ve vývoji člověka je přechod na střední školu. Mnozí z nás si to neuvědomují, ale v tom jediném dni, v tom jediném okamžiku, rozhodujeme o celém svém budoucím životě. A jelikož má každý z nás jiné sny, jde každý svou cestou. Mnoho přátelství z dětství tímto okamžikem zaniká. Tento problém bohužel znám i z vlastní zkušenosti. Dvě spřízněné duše se rozlétnou každá jinam a po čase zjistí, že si nemají už co říct, že se i za tak krátkou dobu odcizily. Avšak je nutno podotknout, že všechna přátelství takto nekončí. Existují i taková, která tuto první velkou překážku překonají. Tyto přátele už pak jen tak něco nerozdělí a zpravidla jdou starostmi života spolu jako opora jeden druhému.
Avšak přátelství nevznikají jen v dětství. Jak jde člověk životem dál, potkává nové lidi, nové kamarády, nové přátele. Záleží jen na něm, jak si jich bude vážit a jak jim bude důvěřovat. Povaha každého člověka je jiná, nemůžeme odhadnout, jak se v dané situaci zachová, jak zareaguje. Avšak skuteční přátelé se dokážou pochopit, dokážou se vcítit jeden do druhého. Opravdový přítel pozná, kdy je vám smutno, kdy máte z něčeho radost. Zkrátka ví, jak se teď cítíte. Avšak najít takového přítele není vůbec jednoduché. Někteří jej nenajdou nikdy. Ale naopak někdy se stačí jen pořádně dívat. Opravdový přítel může být teď s vámi, ale vy jej jen tak nevidíte. Na druhou stranu, o někom si můžeme myslet, že je náš nejlepší přítel, ale v okamžiku, kdy se na něj spoléháme, nás zklame. Toto zklamání bolí. A bolí hodně.
O tom, jak moc bolí, bych také mohla vyprávět. Takovéto zklamání může člověka dohnat až na pokraj svých sil. A poté znova jen stěží hledá důvěru. V kvalitním přátelství jsou podle mého názoru nejdůležitější dvě věci. Konverzace a naslouchání. O svých problémech a pocitech musíte mluvit a také musíte umět vyslechnout svého přítele, když se vám chce svěřit on. Není to zrovna jednoduché, ale podle mého názoru stojí za to se snažit. Pokud se totiž budete snažit, pak najdete toho pravého přítele, který vám pomůže, pakliže se pod vámi prolomí led.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Nevíš, kdo je tvým přítelem, pokud se s tebou neprolomí ledMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)