ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.74
Hodnoceno: 90x Prosím, ohodnoť práci

Náhoda

Jednou jsem se navečer procházela po našem městě a říkala si, zda to, že potkám nějakého ať už známého nebo cizího člověka, dokáže změnit jeho nebo můj osud. A muže to být i třeba jenom pohled z očí do očí. Nebo více realisticky; budu nešikovně stát, on o mně zakopne a zlomí si nohu. Nebo něco řeknu a někdo z tohoto výroku napíše citát, či příběh. Nebo to změní celý způsob jeho dosavadního života. Ano jistě by se dalo říci, že je to pouhé střetnutí náhod, ale jsou to věci, které mohou člověka úplně změnit.
Snad nejlepší příklad mě napadá ve stručnosti:
Nekuřák začne v raném mládí díky svým přátelům kouřit, a umírá za čtyřicet let na zhoubnou rakovinu plic. Abstinent se díky stresu stává alkoholikem, který nedokáže uhasit svou věčnou žízeň. A umírá na nemoci způsobené přílišným konzumováním alkoholu.
Jsou to věci spojené s rozvojem a vývojem člověka a celé společnosti.
Vezměme si třeba rozchod dvou sebe milujících lidí. Jedna osoba řekne druhé něco a ani netuší, že věc kterou řekla, je pro druhou osudovou, nebo se jeho život vyvine úplně jinak, než-li by se byl vyvinul, bez rozhovoru s první osobou. A stává se to denně, každou hodinu, každou minutu.
I když vím, že s tím nemůžeme stejně nikdo nic udělat, snažme se alespoň zamyslet nad tím, jak se dá slovem zamávat s celým osudem člověka a snažit se být k sobě ohleduplnější.
A je to osud nebo snad náhoda? Jak moc velký je mezi těmito věcmi rozdíl a jakou roli hrají v našich životech? Máme naše životy rozepsány dopředu a tedy to jsou naše osudy nebo si fabuli našich životů sestavujeme sami a vše je jen náhoda?

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Baruš Olšovská, 27.01.2005

­­­­

Diskuse ke slohové práci
NáhodaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­