ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.82
Hodnoceno: 265x Prosím, ohodnoť práci

Moudří blázni (kniha)

Z této knihy mě asi nejvíce zaujala postava Palečka, na první pohled jen šprýmař, šašek Jiřího z Poděbrad, ale přesto lidem pomáhal a byl chytřejší, než si kdo myslel. Na rozdíl od Enšpígla, který dělal spíše naschvály, než aby jako Paleček pomáhal. Například v příběhu Nalezení těla Kristova řekl Paleček arcibiskupovi, že našel ve hnoji "zakopané tělo boží". Arcibiskup si myslel, že našel relikvii zvanou Tělo Kristovo. Nalezl ve skutečnosti "jen" nemocného, špinavého ubožáka na hnojišti. Touto lží však nemocnému pomohl, aby se dostal do špitálu a nezemřel. Enšpígla bych také nezatracoval. Je sice pravda, že dělal naschvály, ale nikdy nebyly bez důvodu. Svými kousky jen trestal naduté řemeslníky, kteří třeba svými cenami utiskovali ostatní. Byli to vždy lidé, co chtěli pomáhat bezbranným, nebo naopak dá se říct ubližovat těm, kteří si to opravdu zaslouží. Dnes takové lidi nenajdeme, v této době už snad ani podobné věci dělat nelze. Moderní společnost tomu brání natolik, že ani jeden z moudrých bláznů (mezi něž patřil třeba i dobrý voják Švejk) by dnes neuspěl. Zdá se, že jsou už definitivně minulostí.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Dudu, 29.05.2005

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Moudří blázni (kniha)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­