ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.86
Hodnoceno: 21x Prosím, ohodnoť práci

Moje nešťastná povaha

Myslím si, že naše povaha je značně ovlivněna lidmi, kteří s námi žijí a prostředím, které nás obklopuje. Nejinak je tomu i u mě.
Okolnost, která nejvíce poznamenala mou povahu, je pravděpodobně to, že jsem jedináček. Rozhodně nechci říct, že mě to poznamenalo negativně, to určitě ne. Jsem si jistá, že mi to přineslo spoustu kladů a výhod. Ale určitě to také podmínilo rozvoj některých vlastností, ze kterých nejsem zrovna nadšená a nejšťastnější.
Většina lidí vidí v jedináčkovi miláčka rodiny, rozmazlené, sobecké a lakomé děťátko, které žije v domnění, že celý svět se točí jen kolem něj. Ačkoli nerada, tak musím uznat, že trocha pravdy na tom je. Chtěla bych ale vysvětlit, jak je to ve skutečnosti s tou mou nešťastnou povahou typickou pro jedináčka.
Že bych byla rozmazlená? Tahle otázka je sporná. Určitě nejsem zvyklá na to, že jsem vždycky dostala všechno, na co jsem si ukázala. Ale vzhledem k tomu, že rodiče neměli komu jinému dělat radost, tak hodně mých přání bylo splněno. Spoustu věcí jsem si musela ale opravdu zasloužit a přičinit se o jejich získání.
A co ta sobeckost a lakomství? Tohle jsou typické vlastnosti jedináčka. Já jimi snad nedisponuji. Vzhledem k tomu, že jsem vždycky měla spoustu přátel a těšilo mě, že se můžu konečně s někým o něco dělit, tak si nepřipadám lakomá. I když pro sobectví mám předpoklady, tak se mi tato vlastnost nelíbí, a proto se snažím pomáhat druhým a brát na ně ohledy.
Celý svět se kolem mě točit nemusí, ale tak třeba půlka by mohla. Uznávám, že jsem někdy ráda středem pozornosti a že si to užívám. Tohle mi samo o sobě nepřipadá jako nějak zvlášť špatná vlastnost. Horší situace nastane, když se přízeň okolí přesune k někomu jinému. V tu chvíli jsem plná vzteku, závisti a žárlím. Naštěstí mě to většinou po chvíli přejde. No, typický jedináček.
Abych si pořád jen nestěžovala, tak chci vyzdvihnout vlastnost, které si u sebe cením a která mi připadá užitečná. Je to samostatnost. Vždycky jsem záviděla kamarádům, kteří měli sourozence, protože si mají pořád s kým hrát a s kým se bavit. Mně nezbylo nic jiného než se umět zabavit sama. A myslím, že je pro člověka důležité umět zvládat samotu.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: nikolitaaa, 08.11.2006

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Moje nešťastná povahaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­