ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.72
Hodnoceno: 205x Prosím, ohodnoť práci

Moje budoucnost

OSNOVA:

1. Co je to budoucnost?
2. Moje vysněná budoucnost
3. Srdcem nebo hlavou?
4. Začátek naší budoucnosti


Co znamená slovo budoucnost? Je to doba, která člověka motivuje k momentální činnosti - ať už se jedná o práci (pro pozdější zaplacení účtů) nebo o konání jakékoliv jiné činnosti (pro následující odpočinek či radost). Budoucnost lze definovat i jako vysněný, ale zatím neprožitý čas. Je nepředvídatelná, ale někteří si ji přesto troufají předpovídat.
Je možné budoucnost změnit? Věřím v to, že každý na světě má svůj osud předem určený a ať už se rozhodne v jakékoli situaci jakkoliv, vždy jeho budoucnost bude jeho osudem. Avšak z velké části si budoucnost sami tvoříme svými životními cíli, úspěchy a neúspěchy, budoucnost se odvíjí i od našeho okolí, v němž trávíme čas. Můžeme však náhle a nezáměrně změnit budoucnost i okolním lidem, například při nehodě.
Každý člověk si určitě alespoň jednou v životě položil otázku: "Co bude za rok, dva, tři...? Budu mít tu samou práci? Strávím příští Vánoce ještě v tomto bytě? Vdám/ožením se?" Odpovědi na tyto otázky najdeme až v naší budoucnosti, splynutím různých náhod, vytoužených cílů apod.
Sny asi každé ženy vypadají nějak takto: zdraví, dobrá práce, partner, svatba - nejlépe jedna, dům/byt, založení rodiny a pak už snad jen spokojenost a čekání na úspěchy potomka(ů).

Jak si představuji moji vysněnou budoucnost? Nyní je pro mě prioritou úspěšně zakončit střední školu maturitní zkouškou. Poté bych se chtěla dostat na vysokou školu v Ostravě, kde bych studovala obor pedagogiky a studium zakončila promocí. Mým snem, již odmalička, je být učitelkou, a i když vím, že to není nijak zvlášť dobře placené místo (a na některé vysněné věci můžu v případě platu učitelky zapomenout), i přesto mě tato práce velmi láká. Dříve než budu připravená na rodinný život, ráda bych poznala více svět. Plánuji navštívit okolní státy, protože ovládám z malé části němčinu, a poznat jejich památky a zvyky. Přála bych si podívat se někdy do Německa a chvíli tam pobýt. Nějaký čas strávit v jižních zemích u moře, brigádně pracovat třeba jako servírka. Možná bych pak v cizí zemi chtěla i zůstat... Ale to je ta budoucnost, ta, nad kterou přemýšlíme třeba jen tak volně - zasněně.
V úvodu jsem zmínila sny snad každé ženy. A ani já nejsem jiná. Přála bych si mít zdravou a milující rodinu, svou vysněnou práci učitelky na základní škole na prvním stupni, nezapomenutelnou svatbu pro moji rodinu a manžela, co bude svou práci dělat s nasazením a domů bude chodit stejně rád jako já.
Avšak nejvíce se těším na založení rodiny a na první narozeniny svého dítěte, jeho první krůčky, a to ať už po podlaze nebo v jeho životě. Těším se na společné prožití všech možných dětských radostí, na společné rodinné dovolené... Chci své děti dobře vychovat, dát jim dobrý příklad do života a pak s nimi prožívat jejich radosti i starosti.

Jak se správně rozhodnout do budoucna? Existuje na to nějaká rada? Někdo se rozhoduje srdcem a někdo se řídí hlavou. Co je účinější? Podle mě se člověk rozhoduje srdcem v různých emočních situacích, jako je například výběr partnera. A rozumem se člověk řídí tehdy, jde-li o rozhodnutí, které nelze jen tak změnit a s jehož následky se budeme potýkat i v budoucnu.

Budoucnost máme tedy každý ve svých rukou a jak s ní naložíme, je jen naše věc. Do dospělosti nás dovedou rodiče a budoucnost nám tedy prozatím směřují svým směrem, ale jakmile dospějeme a jsme schopní se postavit na "vlastní nohy", začínáme si budoucnost řídit sami. Vím, že moje vysněná budoucnost je zatím daleko, ale věřím, že postupné malé studijní krůčky se za pár let projeví jako první potřebný krok do života.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Moje budoucnostMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)